WYKŁAD OTWARTY Z FIZYKI UAM W POZNANIU

Uczniowie klas siódmych w ramach lekcji fizyki i informatyki odwiedzili Wydział Fizyki UAM w Poznaniu. Uczestniczyli w pokazie doświadczeń fizycznych m.in. dyfrakcji światła przy użyciu lasera helowo-neodymowego, przepływu prądu elektrycznego w gazach, cieczach, ciałach stałych .Największe zainteresowanie wzbudziła maszyna elektrostatyczna i „ świecący” ogórek.
W ramach realizacji ścieżki informatycznej zapoznali się z komputerami dużej mocy i przetwarzaniem równoległym. Uczniowie dowiedzieli się , że komputery dużej mocy znajdują powszechne zastosowanie i działają w architekturze rozproszonej. Składają się z tysięcy, a w skrajnych przypadkach nawet z milionów węzłów obliczeniowych z szybkimi łączami pomiędzy nimi umożliwiającymi przetwarzanie równoległe na szeroką skalę.