Świetlica

Janusz Korczak: „Nie zmuszajmy dziecka do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijać jego umysł tak, by samo wiedzieć chciało.”

Czas pracy świetlicy od godz. 6.30 do 17.00


Poniżej najnowsze artykuły związane z wydarzeniami oraz projektami dotyczącymi świetlicy szkolnej.

Innowacja „Wędrówki po świecie przyrody”w marcu

W marcu podczas innowacyjnych zajęć świetlicowych wyruszyliśmy na BAGNO oraz WRZOSOWISKO.

W ostatnim już etapie naszych przyrodniczych zajęć poznaliśmy między innymi inne nazwy określające bagno (mokradło, grzęzawisko trzęsawisko), odpowiedzieliśmy sobie na pytania skąd się biorą bagna i gdzie się tworzą oraz jaką ważną rolę pełnią w życiu człowieka i samej przyrody. Dyskutowaliśmy przez dłuższą chwilę na temat ochronnej roli bagien przed powodziami i globalnym ociepleniem. Powiedzieliśmy sobie także czym jest wrzosowisko i jakie rośliny je tworzą.

Omawiając te dwa naturalne ekosystemy przeszliśmy do charakterystycznych zwierząt w nich występujących i tutaj zatrzymaliśmy na jednym z nich, na żabie. Powiedzieliśmy sobie, że to przykład organizmu wodno-lądowego i wymieniliśmy sobie jej ważniejsze przystosowania do życia w wodzie i na lądzie. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały owe przystosowania zaprezentowane na zdjęciach i zadawały przy tym dużo pytań.

Projekt edukacyjny „W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA” w lutym i na początku marca

W lutym i na początku marca, podczas świetlicowych zajęć poznaliśmy kolejne baśnie Hansa, a mianowicie „Królową Śniegu” oraz „Kalosze szczęścia”. Czytając lub oglądając wymienione dzieła autora młodzi uczestnicy poznali smak prawdziwej dziecięcej przyjaźni Kaya i Gerdy oraz nieczułego zimnego serca tytułowej Królowej Śniegu. Przy tej okazji mieli możliwość podyskutowania na temat własnych doświadczanych przyjaźni. Poznając drugą baśń mogli wczuć się w wyjątkową sytuację, a mianowicie w taką, że…. wystarczy tylko założyć magiczne kalosze, a stanie się coś niezwykłego. I tak też zainspirowani baśnią malowali cudowne kalosze przelewając jednocześnie na kartkę papieru swoje własne marzenia, czy skrywane pragnienia.

Innowacja „Wędrówki po świecie przyrody” w lutym

W lutym podczas innowacyjnych zajęć świetlicowych wyruszyliśmy nad JEZIORO oraz STAW.

Na wstępie poznaliśmy rodzaje wód występujących na kuli ziemskiej i ich prosty podział na konkretnych przykładach (wody słodkie i słone, wody powierzchniowe i podziemne oraz wody płynące i stojące). Następnie przeszliśmy do przyczyn powstawania naturalnych jezior w przyrodzie i pokazaliśmy sobie przykłady większych skupisk jezior (pojezierzy) w Polsce oraz podaliśmy rodzaje stawów stworzonych przez człowieka. W kolejnym etapie obejrzeliśmy roślinność strefy przybrzeżnej poznanych zbiorników stojących oraz powszechnie występujące tam zwierzęta. Z dużym zainteresowaniem uczniowie obejrzeli budowę zewnętrzną i wewnętrzną ryby oraz gatunki ryb słodkowodnych występujące w Polsce. Uczestnicy zajęć bardzo aktywnie włączali się w dyskusję na temat przystosowań ryb do życia w wodzie.

Dzieci w ramach podsumowania zajęć samodzielnie wykonywały prace plastyczne prezentujące „Budowę zewnętrzną ryby” oraz "Roślinność jeziora" w oparciu o rysunki pomocnicze.

Co robiliśmy poznając baśnie? - fotorelacja z naszych działań w STYCZNIU w ramach projektu „W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA”

Poznając baśnie Andersena w miesiącu styczniu podejmowaliśmy różnorodne działania. Do zaprezentowanych baśni „DZIKIE ŁABĘDZIE”oraz„SŁOWIK”uczniowie klas 1-3 malowali lub inscenizowali w grupach ulubione sceny utworu, rozwiązywali krzyżówki, odpowiadali na pytania odnośnie fabuły baśni albo układali krótki plan wydarzeń. Na końcu toczyła się dyskusja na temat złych i dobrych cech bohaterów oraz czego nas nauczyła określona baśń.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z wybranych naszych działań.

„W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA”- projekt edukacyjny

W miesiącach od stycznia do kwietnia 2020 w świetlicy szkolnej realizowany jest projekt edukacyjny pt. „W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA”.

Głównym celem projektu jest przybliżenie twórczości H. Ch. Andersena, tzn. rozbudzanie zainteresowań baśniami jego autorstwa, popularyzacja czytelnictwa, a przede wszystkim rozwijanie wyobraźni dzieci, nabywania umiejętności koncentracji, kształcenie ruchu scenicznego i inwencji twórczej oraz rozwijanie aktywnej komunikacji i integracji z grupą. Podczas realizacji projektu klasy 1-3 zapoznają się z konkretnie wybranymi baśniami.

"Zimowe inspiracje..."

Pod takich hasłem rozpoczęliśmy spotkania świetlicowe w styczniu. Świetliki malowały, rysowały, śpiewały zimowe piosenki. Tworzyły zimowe dzieła sztuki. Opowiadaliśmy o naszych planach na zimowe wakacje, rozmawialiśmy na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego na dworze.

Wszystkim świetlikom życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji zimowych, a w galerii prezentujemy prace plastyczne.

Wychowawcy świetlicy

"Zimowe inspiracje..."

Pod takich hasłem rozpoczęliśmy spotkania świetlicowe w styczniu. Świetliki malowały, rysowały, śpiewały zimowe piosenki. Tworzyły zimowe dzieła sztuki. Opowiadaliśmy o naszych planach na zimowe wakacje , rozmawialiśmy na temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego na dworze.

Innowacja „Wędrówki po świecie przyrody” w grudniu i styczniu

W grudniu oraz styczniu podczas innowacyjnych zajęć świetlicowych wyruszyliśmy na ŁĄKĘ oraz POLE UPRAWNE.

Kartki Świąteczne dla Domu Seniora w Skórzewie

W minionym tygodniu nasze świetliki z klasy 1F oraz 3D wykonały przepiękne kartki świąteczne dla Domu Seniora w Skórzewie. Uczniowie staranie kartki ozdobili oraz sami zredagowali życzenia. Wszystkie prace zostały przekazane.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia życzymy spokoju oraz wiary w lepsze jutro….

Wychowawcy Świetlicy

W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia...

Grudzień to magiczny czas dla naszych świetlików. Uczniowie w tym miesiącu pisali listy do "Świętego Mikołaja", rysowali portrety Św. Mikołaja. Uczyły się piosenek i wierszy o Mikołaju. Świetliki wykonywały ozdoby choinkowe: kolorowe łańcuchy, lampiony, bombki. Przygotowywały sale świetlicy do zbliżających się Świąt .Wykonywały kartki świąteczne dla najbliższych, wspólnie redagowały życzenia. Wspólne śpiewanie kolęd jeszcze bardziej nam umiliło czas spędzony w świetlicy każdego dnia….

„Aby Święta Bożego Narodzenia były bliskością i spokojem, a Nowy Rok – dobrym czasem.”

Konstanty Ildefons Gałczyński

Wychowawcy Świetlicy

Strony

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.