Świetlica

Janusz Korczak: „Nie zmuszajmy dziecka do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijać jego umysł tak, by samo wiedzieć chciało.”

Czas pracy świetlicy od godz. 6.30 do 17.00


Poniżej najnowsze artykuły związane z wydarzeniami oraz projektami dotyczącymi świetlicy szkolnej.

„W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA” część 2 - projekt edukacyjny w listopadzie

W listopadzie podczas świetlicowych zajęć poznaliśmy kolejne baśnie naszego znakomitego pisarza Hansa, a mianowicie „ŚWINIOPASA” oraz „CALINECZKĘ”. Świniopas nauczył nas, że nie należy oceniać ludzi tylko z wyglądu, ponieważ najpierw trzeba poznać ich lepiej, a następnie dokonać oceny. Natomiast maleńka dziewczynka o imieniu Calineczka przeniosła nas w krainę swoich marzeń, którym były dążenia do wolności i piękna. Opowiedziała nam przy tym o ukochaniu świata przyrody, słońca, ciepła, kwiatów i ptaków, a także o tęsknocie za tym co piękne, ciepłe i jasne, delikatne i kruche, niepowtarzalne i dalekie.

Przy omawianiu baśni mieliśmy okazję do dyskusji na temat własnych postaw w stosunku do innych ludzi oraz swoich marzeń - zarówno tych dużych jak i tych małych, ale często jak się okazuje nawet ważniejszych.

Poniżej prezentujemy wybrane zdjęcia z naszych różnorodnych działań wynikających z projektu.

Głosuj na Naszą ŚWIETLICĘ

Serdecznie zapraszamy do głosowania, na naszą szkołę w konkursie „Się gra się ma Playroom z wyobraźni”, klikając w poniżej podany link. Nagrodami w konkursie jest remont i aranżacja świetlicy na podstawie zwycięskiego pomysłu o łącznej wartości 20 000 zł lub wyposażenie jej w zestaw nowych, atrakcyjnych gier. Uczniowie naszej szkoły przystąpili na zajęciach plastycznych do projektowania "Świetlicy marzeń", którą byłaby sala B11. Uczyńmy naszą wspólną przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną i atrakcyjną!

Prosimy o oddawanie codziennie głosu, gdyż 30 świetlic z największą ilością głosów otrzyma zestaw gier!

Link do głosowania: www.siegrasiema.com/swietlice/188

Wystarczy kliknąć „Głosuj”.

Innowacja „W ŚWIECIE WODY - obserwuję, doświadczam, rozumiem” w październiku

W minionym miesiącu październiku podczas innowacji przyrodniczej zrealizowane zostały kolejne dwa bloki tematyczne: „POZNAJEMY OBIEG WODY W PRZYRODZIE” oraz „POZNAJEMY CHMURY I OPADY”. Tym razem młodzi uczestnicy dowiedzieli się, że woda nieustannie krąży w przyrodzie tworząc zamknięty cykl hydrologiczny, co pozwala tym samym zachować jej stałą ilość na Ziemi. Poznali przy tym procesy parowania i skraplania, a także zjawiska powstawania chmur i opadów oraz ich rodzaje. Chętnie odgadywali w oparciu o pomocnicze zdjęcia rodzaje opadów atmosferycznych oraz podstawowe rodzaje chmur wraz z ich popularnymi nazwami łacińskimi – cumulus, cirrus, stratus i nimbus. Oglądali jednocześnie ciekawe bajki i filmiki edukacyjne wprowadzające w nową tematykę.

W ramach podsumowania i utrwalenia nowych wiadomości uczniowie wykonywali samodzielnie prace plastyczne prezentujące „Zamknięty obieg wody w przyrodzie” oraz „Rodzaje chmur” lub kolorowali gotowe tematyczne kolorowanki. A w nawiązaniu do chmur uczniowie obejrzeli również doświadczenie pt. ”Chmura w butelce” imitujące wygląd prawdziwej chmury.

„W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA” część 2 - projekt edukacyjny

Zgodnie z ubiegłoroczną zapowiedzią kontynuujemy w naszej świetlicy szkolnej projekt edukacyjny pt. „W ŚWIECIE BAŚNI ANDERSENA”cz.2. Projekt realizowany będzie w miesiącach od października do grudnia 2020 r. i skierowany jest głównie do klas 1. Przypomnijmy zatem jego główne założenia. Głównym celem projektu jest przybliżenie twórczości H. Ch. Andersena, tzn. rozbudzanie zainteresowań baśniami jego autorstwa, popularyzacja czytelnictwa, a przede wszystkim rozwijanie wyobraźni dzieci, nabywania umiejętności koncentracji, kształcenie ruchu scenicznego i inwencji twórczej oraz rozwijanie aktywnej komunikacji i integracji z grupą. Podczas realizacji projektu dzieci zapoznają się z konkretnie wybranymi baśniami.

Dzień Chłopca w świetlicy szkolnej

30 września obchodziliśmy Dzień Chłopca.
W tym dniu dziewczynki przygotowywały dla swoich kolegów kolorowe niespodzianki.
Super Chłopaki obdarowani zostali pięknymi krawatami jak i również życzeniami.
Wszystkim chłopakom - tym małym i dużym, życzymy wszystkiego najlepszego :).

Poznajemy PATRONA Naszej Szkoły

Pod koniec miesiąca września poznaliśmy w świetlicy PATRONA Naszej Szkoły.

Świetliki chętnie słuchały: Kto i za jakie zasługi, może zostać Kawalerem Orderu Uśmiechu?

Order Uśmiechu przyznają dzieci. Pomysł narodził się w 1968 roku w redakcji Kuriera Polskiego, a od 1979 roku zyskał rangę międzynarodową. Kawalerem Orderu Uśmiechu może zostać dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom radość, często ratuje ich życie.

Kawaler Orderu Uśmiechu musi być osobą uśmiechniętą, serdeczną i musi działać na rzecz dzieci. Obecnie Kawalerami Orderu Uśmiechu odznaczono 953 osoby w 45 krajach. Wymieniliśmy najbardziej znanych i lubianych Polaków, którzy zostali Kawalerami Orderu Uśmiechu. Są nimi m.in. Jan Paweł II, Majka Jeżowska, Anna Dymna, Ewa Błaszczyk, Kuba Błaszczykowski, Piotr Fronczewski, Jacek Kuroń czy Otylia Jędrzejczak.

Podczas ceremonii pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu kandydat musi z uśmiechem wypić puchar soku z cytryny, pasowany jest różą.

Innowacja „W ŚWIECIE WODY - obserwuję, doświadczam, rozumiem" we wrześniu

W miesiącach wrzesień 2020-styczeń 2021r. w świetlicy szkolnej realizowana jest dla klas 2 innowacja przyrodnicza pt. „W ŚWIECIE WODY - obserwuję, doświadczam, rozumiem”.

Każdy z nas codziennie styka się z wodą. Jest dla nas tak powszechna, że często nie zdajemy sobie sprawy, ile zjawisk zachodzi właśnie z jej udziałem oraz z potrzeby jej ochrony. Dlatego celem projektu jest uświadomienie dzieciom, jak ważna jest woda dla naszego zrównoważonego rozwoju oraz nakreślenie zasad ochrony zasobów wodnych Ziemi i właściwe nimi gospodarowanie, a także zrozumienie prostego faktu, iż człowiek jako cząstka przyrody jest z nią nierozerwalnie złączony, ma na nią wpływ i też od niej zależy.

Innowacja w świetlicy szkolnej jest poświęcona prezentacji ważniejszych zagadnień związanych z wodą, a pomocne w tej materii będą pokazy prostych doświadczeń z jej wykorzystaniem.

Jesień w świetlicy

Wrzesień jest miesiącem, w którym piękne barwy jesienne powoli pokrywają otaczający nas świat. Dzieci zbierają kasztany i inne dary jesieni. Czas w naszej świetlicy umilały nam prace plastyczne inspirowane tą piękną porą roku.

Świetliki miały również możliwość obejrzenia filmików edukacyjnych, prezentacji multimedialnych o tematyce jesiennej.

W galerii prezentujemy prace plastyczne naszych Świetlików.

Wychowawcy świetlicy

Wspomnienia z wakacji naszych Świetlików

Choć już za nami pierwszy dzwonek, w pamięci naszych Świetlików żywo pozostaje atrakcyjny czas wakacji. Nasze Świetliki w pierwszym tygodniu szkoły chętnie opowiadały o swoich podróżach, przeżyciach i przygodach z tego wolnego czasu. Następnie przelewały na papier to o czym wspominały. Dzięki temu powstały oryginalne prace plastyczne „Pocztówki z wakacji” ich autorstwa.

Z dziećmi podjęto także tradycyjnie dyskusję na temat „Co robimy w świetlicy, by było miło, przyjemnie, wesoło i ładnie?” Z pewnością planowane w trakcie nowego roku szkolnego działania Świetlicy będą obfitować w wiele atrakcji, jednak nic nie równa się z czasem wolnym od obowiązków szkolnych – czasem wakacji.

Innowacja „Wędrówki po świecie przyrody”w marcu

W marcu podczas innowacyjnych zajęć świetlicowych wyruszyliśmy na BAGNO oraz WRZOSOWISKO.

W ostatnim już etapie naszych przyrodniczych zajęć poznaliśmy między innymi inne nazwy określające bagno (mokradło, grzęzawisko trzęsawisko), odpowiedzieliśmy sobie na pytania skąd się biorą bagna i gdzie się tworzą oraz jaką ważną rolę pełnią w życiu człowieka i samej przyrody. Dyskutowaliśmy przez dłuższą chwilę na temat ochronnej roli bagien przed powodziami i globalnym ociepleniem. Powiedzieliśmy sobie także czym jest wrzosowisko i jakie rośliny je tworzą.

Omawiając te dwa naturalne ekosystemy przeszliśmy do charakterystycznych zwierząt w nich występujących i tutaj zatrzymaliśmy na jednym z nich, na żabie. Powiedzieliśmy sobie, że to przykład organizmu wodno-lądowego i wymieniliśmy sobie jej ważniejsze przystosowania do życia w wodzie i na lądzie. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały owe przystosowania zaprezentowane na zdjęciach i zadawały przy tym dużo pytań.

Strony

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.