Świetlica

Janusz Korczak: „Nie zmuszajmy dziecka do aktywności, lecz wyzwalajmy aktywność. Nie każmy myśleć, lecz twórzmy warunki do myślenia. Nie żądajmy, lecz przekonujmy. Pozwólmy dziecku pytać i powoli rozwijać jego umysł tak, by samo wiedzieć chciało.”
Link do systemu odbioru dzieci ze świetlicy szkolnej: Neonki
Czas pracy świetlicy od godz. 6.45 do 17.00


Poniżej najnowsze artykuły związane z wydarzeniami oraz projektami dotyczącymi świetlicy szkolnej.

Już prawie wakacje!

Odkąd pogoda nam sprzyja, coraz więcej czasu spędzamy na dworze. Gramy w kapselki, tworzymy kredowe dzieła i różne prace plastyczne z wykorzystaniem kwiatów porastających teren naszej szkoły. Odpoczywamy na kocykach i organizujemy pikniki... już tylko jeden krok dzieli nas od wakacji!

Dni tematyczne w świetlicy

Plan naszej świetlicy obfituje we wszelkie dni tematyczne. Najciekawsze obchodzone przez nas ostatnio święta to Dzień Czekolady, Dzień Marchewki, podczas którego wyciskaliśmy pyszny i zdrowy sok z marchewki i owoców, Dzień Dinozaura, gdy mogliśmy wcielić się w rolę paleontologów i uczestniczyć w wykopaliskach czy Dzień Gofra, w czasie którego każdy mógł skomponować swoje ulubione dodatki i cieszyć się smakiem wakacji. Zarówno wychowawcy jak i uczniowie uwielbiają takie dni, ktore są dla nas ciekawą odskocznią od codziennych zajęć.

Sensoryczna wiosna

W minionym tygodniu uczniowie klas 1b i 1d w ramach zajęć świetlicowych realizowali projekt edukacyjny "Sensoryczna wiosna- wielozmysłowe sposoby na doświadczanie przyrody". Zajęcia skupiały się na naturalnej stymulacji zmysłów poprzez obcowanie z przyrodą. Pierwszego dnia uczniowie wysiali nasiona na kiełki, przechadzali się bosymi stopami po ścieżce sensorycznej, tworzyli pracę plastyczną metodą quillingu, co było skoncentrowane na dotyku. Kolejny dzień skupiał się w okół zmysłu węchu. Dzieci sadziły wonne kwiaty rabatowe do donicy, która teraz zdobi parapet świetlicy. Przy okazji przypomnieliśmy sobie budowę roślin, a także poprzez zabawę poznaliśmy wiele gatunków wiosennych kwiatów. Następny dzień był poświęcony zmysłowi słuchu: poznawaliśmy dźwięki ptaków i wyłapywalismy je z otoczenia. W dzień zmysłu wzroku wybraliśmy się do pobliskiego lasu na poszukiwanie oznak wiosny.

Wiosenno-Wielkanocna Świetlica

W marcu świetliki zaczęły intensywne przygotowania do nadejścia upragnionej WIOSNY oraz Świąt Wielkanocnych. Obserwowaliśmy jak zmienia się świat za naszymi oknami. Sprawdzaliśmy czy pierwsze oznaki wiosny już można zauważyć gołym okiem. Sadziliśmy pierwsze wiosenne kwiaty , wykonaliśmy piękne prace plastyczne . Wykonaliśmy świetlicową hodowlę kiełków którą później testowaliśmy na wspólnym Wiosennym drugim śniadaniu. Było pysznie i kolorowo. Z okazji Świąt Wielkanocnych klasa 1d wykonała w świetlicy piękne kartki świąteczne , które ozdobili własnoręcznie . Kartki zostały przekazane dla DOMU Opieki "Seniorowo" w Poznaniu. Mamy nadzieję że ten mały gest ucieszy wszystkich potrzebujących .

Bezpieczne ferie

Od początku lutego wszyscy nie możemy doczekać się ferii zimowych. Podczas zajęć w świetlicy rozmawialiśmy o tym jak spędzić je bezpiecznie. Grupy wykonywały plakaty i rozwiązywały rebusy na ten temat. Ciekawą odskocznią były dla uczniów obchodzone tuż przed feriami smakowite święta- tłusty czwartek i dzień pizzy. Uczciliśmy je poznając tajniki wykonywania tych przysmaków, eksperymentując z drożdżami piekarskimi i wykonując ciekawe prace plastyczne. Nie zapomnieliśmy także o Walentynkach- tworzyliśmy walentynkowe kartki i serduszka origami.

Już Karnawał włożył maskę. Drzwi otworzył z hukiem, z trzaskiem...

Nowy rok w naszej szkolnej świetlicy rozpoczęliśmy od tworzenia zimowych obrazów, i malowania sylwestrowego nieba. Aby zaprezentować uczniom niebezpieczeństwo wynikające z używania fajerwerek, przeprowadziliśmy eksperyment z użyciem mandarynki i zimnych ogni, które- jak się okazało- są zimne tylko z nazwy. Podczas tworzenia karnawałowych masek, nasze sale błyszczały cekinami i brokatem. Przygotowane maski wykorzystaliśmy podczas świetlicowego balu maskowego. Na balu dowiedzieliśmy się jak obchodzony jest karnawał na całym świecie, było mnóstwo zabaw tanecznych i piniata wypełniona cukierkami. W trakcie balu wyłoniliśmy także trzy najpiękniejsze samodzielnie przygotowane maski i nagrodziliśmy je dyplomem i drobną karnawałową niespodzianką.

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze

Listopad w świetlicy zwieńczył w tym roku bal andrzejkowy. Uczniowie części klas pierwszych mogli przekonać się co spotka ich w przyszłości, jak będzie miał na imię ich wybranek czy wybranka serca a także jaki zawód będą wykonywać. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka. Było też tradycyjne lanie wosku, i rzut monetą do studni spełniającej marzenia. Dobrej zabawy dopełniło przebijanie balonów z wróżbą, tatuaże, świecące bransoletki i dyplomy dla każdego z uczestników balu. Mnóstwo błysku i klimatyczna muzyka sprawiły, że atmosfera była magiczna.

Rogale świętomarcińskie z Poznania....

Rogal świętomarciński czyli tradycyjny Wielkopolski przysmak zagościł w naszych świetlicowych progach. Dlaczego jest taki pyszny ? Z czego jest zrobiony? Na te pytania wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć poznając skład i recepturę rogali. Mieszkańcy miasta Poznania 11 listopada świętowali imieniny ulicy Św. Marcin. To właśnie w tym dniu rogale świętomarcińskie zostają wypiekane przez wszystkich cukierników miasta i trafiają w nasze ręce. A kim był Św. Marcin ? Pytali nasi podopieczni.... Legenda o Św. Marcinie została przedstawiona i omówiona tak by wszyscy ją dobrze zapamiętali.

Wychowawcy Świetlicy

11 listopada

W minionym tygodniu wychowawcy świetlicy wprowadzili swoich podopiecznych w tematykę Święta Niepodległości. Zostały omówione podstawowe pojęcia związane z naszą Ojczyzną. Świetliki oglądały filmy edukacyjne dotyczące symboli narodowych . Pieśni patriotyczne rozbrzmiewały w każdej sali świetlicowej.Uczniowie wykonali przepiękne prace plastyczne , które prezentujemy w naszej galerii.

Wychowawcy Świetlicy

Dynie małe, dynie duże, dynie w dole, dynie w górze...

W ostatnim tygodniu października świętowaliśmy w świetlicy obchody Dnia Dyni. Niektóre grupy świetlicowe drążyły dynie tworząc niesamowite lampiony. Część z nich była także dekorowana farbami. Robiliśmy dynie z papierowych pasków, z rozetek origami, z plasteliny, a nawet z chrupek kukurydzianych. Z ugotowanej i zblendowanej dyni tworzyliśmy masę plastyczną- dyniolinę z której lepiliśmy... oczywiście dynie :)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć znajdujących się w galerii.

Wychowawcy świetlicy

Strony

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.