Szkolna Liga Wolontariacka działająca na rzecz poznańskiego ZOO

Uczniowie koła biologicznego naszej szkoły w okresie od października do marca roku szkolnego 2017/2018 brali udział w organizowanej przez Zoo w Poznaniu Szkolnej Lidze Wolontariackiej. Celem działania tej inicjatywy było zachęcenie społeczności szkolnej – uczniów, rodziców i nauczycieli – do bezinteresownej pomocy na rzecz podopiecznych Zoo. Akcja kreowała postawy altruistyczne wśród uczniów. Troska i chęć niesienia bezinteresownej pomocy naszym mniejszym braciom, służy tak potrzebującym jak i pomagającym.
Uczniowie na przestrzeni tego okresu wykonywali sześć zadań o zróżnicowanej tematyce. Działanie Ligii rozpoczęło się od zbiórki orzechów dla niedźwiedzi z Zoo, następnie uczniowie pojechali do Nowego Zoo w Poznaniu by pomóc w grabieniu liści i ulżyć w pracy osobom tam zatrudnionym. Dzięki temu, mieli oni więcej czasu na zadbanie o zamieszkujące tam zwierzęta. W grudniu, okresie przedświątecznym, członków Ligii poproszono o sprawienie prezentu dla ptaków z najbliższej okolicy. Uczniowie wykonywali na zajęciach warsztatowych specjalne kule – przysmaki, które wypełnione były tłuszczem oraz nasionami. Po powieszeniu ich na gałęziach przyszkolnych drzew, stały się one niezwykłym przysmakiem dla ptaków, które nie udały się na zimowanie do cieplejszych rejonów świata. Kolejne zadania miały na celu propagowanie wśród społeczności szkolnej poszanowania życia zwierząt. Było to m.in. wykonanie gazetki na temat wybranego mieszkańca zoo zagrożonego wyginięciem oraz plakatów dotyczących tematyki ochrony środowiska przyrodniczego (tresura zwierząt
w cyrkach, przywożenie z zagranicy organizmów egzotycznych jako prezentów, prowadzenie ferm futrzarskich oraz kupowanie produktów z olejem palmowym). Uczniowie całej szkoły mieli również możliwość zapoznania się z różnorodnością fauny, która czeka w Zoo na zwiedzających. Pomagali oni wykonać dla pracowników Zoo ankiety dotyczące popularności mieszkańców zarówno Starego jak i Nowego Zoo.
Choć uczniowie brali udział w Szkolnej Lidze Wolontariackiej ze szlachetnych pobudek, to wprowadzona przez Zoo w Poznaniu punktacja za wykonywanie zadań i pojawiająca się przy tym chęć rywalizacji, była dla uczniów ogromną motywacją do jak najlepszego wykonywania opisywanych wcześniej działań. Nasza szkoła w końcowej klasyfikacji uzyskała pierwsze miejsce na trzynaście szkół z powiatu poznańskiego. Na koniec roku szkolnego władze Zoo zaprosiły nas na wyjątkową wycieczkę z przewodnikiem oraz rozdanie upominków za udział w pierwszej edycji Szkolnej Ligii Wolontariackiej. Uczniowie bardzo miło wspominają swój udział w tym przedsięwzięciu i wyrażają ogromny zapał do brania udziału w podobnych akcjach w przyszłości.

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.