Innowacja „W ŚWIECIE WODY - obserwuję, doświadczam, rozumiem" we wrześniu

W miesiącach wrzesień 2020-styczeń 2021r. w świetlicy szkolnej realizowana jest dla klas 2 innowacja przyrodnicza pt. „W ŚWIECIE WODY - obserwuję, doświadczam, rozumiem”.

Każdy z nas codziennie styka się z wodą. Jest dla nas tak powszechna, że często nie zdajemy sobie sprawy, ile zjawisk zachodzi właśnie z jej udziałem oraz z potrzeby jej ochrony. Dlatego celem projektu jest uświadomienie dzieciom, jak ważna jest woda dla naszego zrównoważonego rozwoju oraz nakreślenie zasad ochrony zasobów wodnych Ziemi i właściwe nimi gospodarowanie, a także zrozumienie prostego faktu, iż człowiek jako cząstka przyrody jest z nią nierozerwalnie złączony, ma na nią wpływ i też od niej zależy.

Innowacja w świetlicy szkolnej jest poświęcona prezentacji ważniejszych zagadnień związanych z wodą, a pomocne w tej materii będą pokazy prostych doświadczeń z jej wykorzystaniem.

W minionym miesiącu wrześniu zrealizowane zostały dwa bloki tematyczne: „POZNAJEMY WŁAŚCIWOŚCI WODY” oraz „POZNAJEMY RODZAJE WÓD NA ZIEMI”. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się między innymi, ile to wody znajduje się na naszej planecie, ile pośród nich nadaje się do picia, poznali stany jej skupienia oraz przykłady wód płynących i stojących w oparciu o filmiki edukacyjne i autorskie prezentacje multimedialne z bogatą szatą graficzną, pozwalającą na zrozumieniu podejmowanej problematyki. A w nawiązaniu do właściwości wód słonych uczniowie obejrzeli również doświadczenie pt. ”Co zwiększa siłę wyporu wody?” obrazujące położenie jajka w szklance z wodą słodką i słoną.