Sprzątanie swiata

W dniu 26.09.2017 r. tj. wtorek nasza szkoła włączyła się do akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017”.
Głównym celem akcji było budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej wśród uczniów oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne, propagowanie aktywnej edukacji ekologicznej prowadzonej w terenie, na świeżym powietrzu, a przede wszystkim przeniesienie postaw proekologicznych na praktykę codzienną.
W Polsce ta akcja odbyła się już po raz 24. – w tym roku pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Celem tej edycji ogólnopolskiej i oczywiście również naszej szkoły było zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako „śmieci” - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w gospodarce o obiegu zamkniętym (GOZ). Albo jako rzeczy „z drugiej ręki” służyć innym.
W trakcie akcji zorganizowane były wyjścia klas 2-7 w teren zgodnie z wytyczonymi wcześniej trasami. Dla każdej klasy został przygotowany wcześniej plan okolicy szkoły w Dąbrówce z zaznaczonym terenem do wysprzątania. Uczniowie po dotarciu do wyznaczonego miejsca mieli za zadanie nie tylko zebrać śmieci z otoczenia, ale również zgodnie z tegorocznym hasłem pod okiem nauczyciela odpowiednio je posegregować.
Odpady zebrane selektywnie zostały przekazane lokalnej firmie odbierającej śmieci.