Poznaję moje otoczenie, poznaję siebie

Autor innowacji: Joanna Jurek

Rodzaj innowacji: organizacyjno-metodyczna

Adresaci programu: Projekt przeznaczony jest dla uczniów klasy 3b Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce Projekt jest skierowany dla uczniów klasy 3b

Zajęcia prowadzone metodą projektu mają na celu:

- Poprawa umiejętności współpracy i współdziałania w grupie

– zespole projektowym,

- Rozwój twórczego myślenia i kreatywności uczniów,

- Możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce, dla szkoły - Poprawa jakości pracy szkoły,

- Podniesienie motywacji do nauki

- Wzbogacenie oferty edukacyjnej poprzez uatrakcyjnienie prowadzonych zajęć,

- Budowanie pozytywnego wizerunku szkoły, wśród uczniów i rodziców, jako placówki dbającej o rozwój swoich wychowanków,

- Kształtowanie poczucia odpowiedzialności

Pomysł innowacji powstał w odpowiedzi na poszukiwanie nowych, lepszych metod nauczania, które nie tylko przyspieszą sam proces uczenia się, ale uczynią go też bardziej atrakcyjnym i efektywnym. Projekt jako metoda stosowana w kształceniu oznacza obszerne zadanie realizowane samodzielnie przez uczniów, a przygotowywane i koordynowane przez nauczyciela. Ponadto projekt opiera się na rozbudowanej instrukcji przygotowanej przez nauczyciela i jest realizowany przez dłuższy czas (nawet w ciągu całego semestru). Istotną cechą metody projektów jest samodzielna praca uczniów, często nad zagadnieniami, które sami wybrali. Daje to szansę na rozbudzenie ich osobistego zaangażowania i zainteresowania tematem, którym się zajmują. Z pewnością ułatwi to nauczycielowi prowadzenie zajęć nawet wówczas, kiedy będzie stosował inne metody.

CELE INNOWACJI

CEL GŁÓWNY:

Proponowana innowacja opiera się na wykorzystaniu metody projektu na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej , w celu aktywizowania uczniów i łączenia tzw. teorii z praktyką, czyli wykorzystania wiedzy zdobytej na lekcjach w codziennym życiu. W ramach tej innowacji planuje się przygotowywanie i prezentowanie przez uczniów projektów w ciągu całego roku szkolnego. Projekty będą realizowane w zespołach 4-5 osobowych, których skład będzie zmieniał się za każdym razem, tak aby każdy uczeń miał możliwość współpracy ze wszystkimi koleżankami i kolegami z klasy.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

·Angażowanie wiedzy i umiejętności uczniów z różnych dziedzin;

·Kształtowanie umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji;

·Kształtowanie umiejętności pracy w zespole;

·Rozwijanie twórczego myślenia;

·Kształtowanie umiejętności planowania, organizowania i samooceny własnej pracy;

·Uczenie prezentowania własnej wiedzy i umiejętności;

·Budowanie poczucia odpowiedzialności za powierzone zadania;

·Angażowanie wszystkich uczniów

Realizowane kompetencje kluczowe:

·Kompetencje naukowe odnoszące się do zdolności i chęci wykorzystywania istniejącego zasobu wiedzy do wyjaśniania świata, w celu formułowania pytań i wyciągania wniosków opartych na pozyskanych informacjach

·Kompetencje informatyczne obejmują umiejętne i krytyczne wykorzystywanie technologii społeczeństwa informacyjnego (TSI) w pracy, rozrywce i porozumiewaniu się.

·Umiejętność uczenia się, ta kompetencja ta obejmuje świadomość własnego procesu uczenia się i potrzeb w tym zakresie, identyfikowanie dostępnych możliwości oraz zdolność pokonywania przeszkód w celu osiągnięcia powodzenia w uczeniu się.

·Kompetencje społeczne i obywatelskie są to kompetencje osobowe, interpersonalne i międzykulturowe obejmujące pełny zakres zachowań przygotowujących osoby do skutecznego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

·Kompetencje społeczne: Podstawowe umiejętności w zakresie tej kompetencji obejmują zdolność do konstruktywnego porozumiewania się w różnych środowiskach, wykazywania się tolerancją, wyrażania i rozumienia różnych punktów widzenia, negocjowania połączonego ze zdolnością tworzenia klimatu zaufania, a także zdolność do empatii.

PRZEWIDYWANE EFEKTY

Dzięki pracy metodą projektu uczniowie zdobędą wiedzę, rozwiną szereg umiejętności (w tym społecznych), a także będą kształtowali postawy – otwartości na uczenie się, ciekawości i odkrywania. Dodatkowo uczniowie poszerzą swoją wiedzę o realizowane tematy.