Powstanie Wielkopolskie 27 grudnia 1918 – 16 lutego 1919

Szkołę Podstawową w Dąbrówce odwiedziła grupa rekonstrukcji historycznej „ Rogatywka 1918-1939”. Tematem spotkania było Powstanie Wielkopolskie. Podczas spotkania z dziećmi grupa opowiedziała i zaprezentowała umundurowania i wyposażenie jakim posługiwali się Powstańcy Wielkopolscy. Do podstawowego umundurowania powstańczego należy karabin Mausera wz. 1989 kaliber 7.92 mm. Dodatkowo w formacjach zbiorowych używano lekkich karabinów maszynowych typu MG 08/15, którego replikę i zasadę działania została zaprezentowania na spotkaniu.
„Rogatywka” pokazała również formę umundurowania jaką posiadali Powstańcy. Oprócz cywilnych ubrań, które przeważały w formacjach Powstańców było także umundurowanie jakie nosili Prusacy. Długie płaszcze wz 1915, hełmy. Bagnet długi tzw. liść chleba oraz ładownice i manier na wodę. Powstańcy używali umundurowania takiego jak pruskie, ale odznaczali je narodowymi barwami w formie kokard powstańczych czy też doczepiając do czapek ( feldmutze ).

Poza tematem Powstania została przedstawiona sylwetka strzelca z 4 Pułku Strzelców Armii Wielkopolskiej tzw. czwartaki . Formacje te krótko po wybuchu Powstania zaczęły powstawać w Wielkopolsce i miały niebagatelne znaczenie w bojach o granicę Polski. w latach 1919-1921 w tym w słynnej Bitwie Warszawskiej roku 1920. Na sylwetkę strzelca składały się tornister wzoru 1909
w którym strzelec przenosił podstawowe przybory potrzebne do przeżycia jak również uzbrojenie podstawowe to Mausera wz. 1898 ładownicę na amunicję, bagnet pruski tzw. lisc.