Powstanie Wielkopolskie 27 grudnia 1918 – 16 lutego 1919

Szkołę Podstawową w Dąbrówce odwiedziła grupa rekonstrukcji historycznej „ Rogatywka 1918-1939”. Tematem spotkania było Powstanie Wielkopolskie. Podczas spotkania z dziećmi grupa opowiedziała i zaprezentowała umundurowania i wyposażenie jakim posługiwali się Powstańcy Wielkopolscy. Do podstawowego umundurowania powstańczego należy karabin Mausera wz. 1989 kaliber 7.92 mm. Dodatkowo w formacjach zbiorowych używano lekkich karabinów maszynowych typu MG 08/15, którego replikę i zasadę działania została zaprezentowania na spotkaniu.
„Rogatywka” pokazała również formę umundurowania jaką posiadali Powstańcy. Oprócz cywilnych ubrań, które przeważały w formacjach Powstańców było także umundurowanie jakie nosili Prusacy. Długie płaszcze wz 1915, hełmy. Bagnet długi tzw. liść chleba oraz ładownice i manier na wodę. Powstańcy używali umundurowania takiego jak pruskie, ale odznaczali je narodowymi barwami w formie kokard powstańczych czy też doczepiając do czapek ( feldmutze ).

Poza tematem Powstania została przedstawiona sylwetka strzelca z 4 Pułku Strzelców Armii Wielkopolskiej tzw. czwartaki . Formacje te krótko po wybuchu Powstania zaczęły powstawać w Wielkopolsce i miały niebagatelne znaczenie w bojach o granicę Polski. w latach 1919-1921 w tym w słynnej Bitwie Warszawskiej roku 1920. Na sylwetkę strzelca składały się tornister wzoru 1909
w którym strzelec przenosił podstawowe przybory potrzebne do przeżycia jak również uzbrojenie podstawowe to Mausera wz. 1898 ładownicę na amunicję, bagnet pruski tzw. lisc.

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.