Poczdam

W dniach 25. – 29. kwietnia 2022 dwanaścioro uczniów klas ósmych z naszej szkoły wzięło udział w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży w Poczdamie pod Berlinem. Tematem projektu, realizowanego wspólnie przez pięć dni z grupą dwanaściorga uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły IGS Lindenfeld w Offenbach pod Frankfurtem nad Menem była praca i współpraca oraz przewijająca się na każdym kroku samoorganizacja.
W poniedziałek, 25.04 przybyliśmy wczesnym popołudniem na miejsce. Po krótkim spacerze po malowniczej okolicy nad jeziorem Tiefsee oraz małej przekąsce przyszedł czas na przydział pokoi, poznanie się i zapamiętanie podczas licznych zabaw imion wszystkich 32 uczestników projektu (24 uczniów z obu szkół, po dwie nauczycielki, dwie prowadzące oraz dwie pośredniczki językowe). Następnie młodzież podzieliła się na polsko-niemieckie czteroosobowe grupy, które przy wsparciu osoby dorosłej przez kolejne 4 dni przygotowywały dla wszystkich śniadania, obiady i kolacje. Zadaniem każdej z grup było ustalenie, co będziemy jedli, przygotowanie listy zakupów, pójście po nie do pobliskiego Netto, przygotowanie posiłku oraz posprzątanie po nim.. Śniadania, obiady i kolacje w postaci szwedzkiego stołu były niezwykle urozmaicone i kolorowe i za każdym razem uwzględniały występujące w grupie nietolerancje pokarmowe, wegetarian oraz tych, którzy nie jedzą wieprzowiny, co czasem było nie lada wyzwaniem dla młodych kucharzy.
Dwa razy dziennie, po śniadaniu, do którego zasiadaliśmy wspólnie o godzinie 9.00 oraz po obiedzie, młodzież brała udział w warsztatach – seminariach, na których realizowano w ciekawy sposób tematy związane z doradztwem zawodowym, jak kompetencje konieczne do pracy w zespole. Poznawano również swoje mocne strony oraz podczas czwartkowego spotkania online z doradcą zawodowym omawiano także życzenia uczestników odnośnie wymarzonego zawodu. Ciekawym doświadczeniem była gra miejska, podczas której młodzież w małych grupach przeprowadzała krótkie wywiady z napotkanymi w centrum mieszkańcami Poczdamu – przedstawicielami różnych zawodów i szukała odpowiedzi na wcześniej zapisane pytania.
W programie spotkania nie zabrakło długiego spaceru po Poczdamie i wizyty w niezwykłym Parku Sans Sousi, założonym podczas panowania Fryderyka II Wielkiego. W ostatni wieczór nie zabrakło także pożegnalnej imprezy – zaplanowanej i w całości zorganizowanej przez młodzież.
Od pierwszych chwil obie grupy integrowały się mocno ze sobą i komunikowały głównie za pomocą angielskiego. Język niemiecki obecny był podczas warsztatów i posiłków, kiedy to prowadzące podsumowywały wcześniejsze wydarzenia i przedstawiały plan na kolejne godziny i dni pobytu.
Wieczory spędzaliśmy integrując się w pokojach lub na spacerach, przechadzając się promenadą wzdłuż jeziora Tiefsee oraz grając w siatkówkę plażową na pobliskim placu zabaw.
A kiedy nadszedł czas pożegnania, nie zabrakło łez – wszyscy czuliśmy się tam ze sobą tak dobrze i trudno było nam się ze sobą rozstać.
O tym, jak bardzo udany był to wyjazd niech zaświadczą wspomnienia z tych pięciu dni spisane przez jego uczestników podczas podróży powrotnej do Polski.
Zapraszamy do lektury.
Joanna Malicka i Natalia Dziadko

Załącznik: 

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.