Marsz Pamięci

Listopad jest miesiącem pamięci nie tylko o naszych bliskich, ale również o polskich bohaterach, patriotach, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej.
Co roku w naszej szkole organizuje się Marsze Pamięci, w których licznie biorą udział także młodsi uczniowie naszej szkoły.
W pobliskim Lesie Zakrzewskim, napotkamy na bezimienne mogiły polskich obywateli zamordowanych przez hitlerowców. Wśród ofiar są powstańcy wielkopolscy, studenci, duchowni oraz zwykli obywatelem.in. mieszkańcy Poznania.
Obecnie szacuje się, że Niemcy brutalnie rozstrzelali w tym miejscu około 6 tysięcy Polaków, ale niektóre źródła mówią, że mogło ich być znacznie więcej. Udało się ustalić tożsamość zaledwie kilku spośród zamordowanych. Dziś znajduje się tu siedem kwater upamiętniających ich męczeńską śmierć.
W tym roku uczniowie klas 1-3 zapalili symboliczne znicze na trzech z siedmiu kwater pomordowanych, by po raz kolejny uczcić ich pamięć.
Podczas zwiedzania kwatery Siedmiu Grobów uczniowie klasy 3d i 3g natknęli się na grupę badawczą Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z oddziału w Poznaniu, która przeszukiwała teren wykorzystując do tego nowoczesne urządzenia, w celu odnalezienia kolejnych mogił poległych. Pan Adam Kaczmarek kierujący badaniami udzielił uczniom szerokiego wywiadu na temat postępu prac badawczych.
Anna Wiśniowska, Ewa Gąsiorek