Innowacja „Wędrówki po świecie przyrody”w marcu

W marcu podczas innowacyjnych zajęć świetlicowych wyruszyliśmy na BAGNO oraz WRZOSOWISKO.

W ostatnim już etapie naszych przyrodniczych zajęć poznaliśmy między innymi inne nazwy określające bagno (mokradło, grzęzawisko trzęsawisko), odpowiedzieliśmy sobie na pytania skąd się biorą bagna i gdzie się tworzą oraz jaką ważną rolę pełnią w życiu człowieka i samej przyrody. Dyskutowaliśmy przez dłuższą chwilę na temat ochronnej roli bagien przed powodziami i globalnym ociepleniem. Powiedzieliśmy sobie także czym jest wrzosowisko i jakie rośliny je tworzą.

Omawiając te dwa naturalne ekosystemy przeszliśmy do charakterystycznych zwierząt w nich występujących i tutaj zatrzymaliśmy na jednym z nich, na żabie. Powiedzieliśmy sobie, że to przykład organizmu wodno-lądowego i wymieniliśmy sobie jej ważniejsze przystosowania do życia w wodzie i na lądzie. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały owe przystosowania zaprezentowane na zdjęciach i zadawały przy tym dużo pytań.

Uczniowie w ramach podsumowania zajęć samodzielnie wykonywali prace plastyczne pt. „Przystosowania żaby do życia na lądzie” w oparciu o fotografie pomocnicze oraz prace techniczne pt. „Żaba z kół origami”.