Innowacja „W świecie wody - obserwuję, doświadczam, rozumiem” w listopadzie

W listopadzie podczas innowacji przyrodniczej zaprezentowane zostały następujące bloki tematyczne, a mianowicie „DOWIADUJEMY SIĘ, CO CIEKAWEGO WODA TWORZY POD ZIEMIĄ” oraz wstępnie „POZNAJEMY KRAJOBRAZ LODOWCOWY”. Tym razem uczestnicy dowiedzieli się, że podobnie jak na powierzchni Ziemi woda występuje pod jej powierzchnią w formie jezior i rzek podziemnych. Odpowiedzieliśmy sobie przy tym na podstawowe pytanie, skąd w ogóle bierze się woda pod Ziemią, a oglądając bajki i filmiki edukacyjne zobaczyliśmy ciekawe zjawiska – tworzenie nacieków skalnych w jaskiniach (stalaktyty, stalagmity, stalagnaty) i gejzery na przykładzie Islandii. Poznając na fotografiach wyjątkowy krajobraz lodowcowy dotknęliśmy zagadnienia, czym różni się lodowiec od lądolodu i gdzie występuje na naszym globie.

W ramach podsumowania i utrwalenia nowych wiadomości uczniowie wykonywali samodzielnie prace plastyczne prezentujące „Wody podziemne i jaskinie”. A w nawiązaniu do gejzerów uczestnicy obejrzeli również doświadczenia z cyklu ”Woda pod ciśnieniem”.