INNOWACJA PEDAGOGICZNA„W GRUPIE RAŹNIEJ”

Nazwa innowacji: „W grupie raźniej”
Rodzaj innowacji: integracja zespołu klasowego
Termin realizacji: rok szkolny 2022/2023
Adresaci projektu: projekt przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce.
Autorzy projektu: Anna Szeremietiew i Lidia Kościelska

Założenia programowe

Wspólny cel łączy, buduje pozytywne nastawienie, uczy współpracy, szacunku do pracy innych, jak i pokazuje, że do osiągnięcia celu są potrzebni inni w grupie.
Integracja grupy rówieśniczej, w tym wypadku zespołu klasowego, jest bardzo ważna na każdym szczeblu edukacji. Pomaga zapobiegać wykluczeniom rówieśniczym, co ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie w szkole i naukę dziecka. Wpływa na wzrost poczucia pewności siebie, wzmacnia kompetencje w zakresie prawidłowej komunikacji rówieśniczej, a także uczy wchodzenia w grupę rówieśniczą i budowania zdrowych relacji.

Ze względu na to, że integracja grupy niesie za sobą szereg korzyści, celem naszego projektu jest pokazanie zespołom klasowym, że każdy w grupie odgrywa jakąś rolę i to właśnie w zespole można osiągnąć bardzo dużo.
Cel główny:Integracja zespołu klasowego.
Cele szczegółowe:
• usprawnienie ruchów w zakresie motoryki dużej i małej,
• rozwijanie zdolności manipulacyjnych,
• budzenie wiary we własne możliwości,
• uczenie się spędzania czasu w sposób twórczy
• rozwijanie samodzielności,
• rozwijanie odpowiedzialności za wyniki własnej pracy i pracy zespołu,
• rozwijanie wiary we własne siły,
• rozwijanie kreatywności,
• rozwijanie myślenia przestrzennego,
• próba współpracy w grupie,
• rozwijanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Czas trwania: godzina lekcyjna raz w miesiącu.

Przebieg innowacji:

1.Omówienie wybranego hasła za pomocą burzy mózgów (np. współpraca, lider, grupa, rozwiązywanie konfliktów itd.).
2.Realizacja przez dzieci zadania przy pomocy papierowych kubków (np. „Budujemy jedną wspólną budowlę”, „Budujemy mur w dwóch grupach” itp.) – nauczyciel na tym etapie staje się jedynie obserwatorem i reaguje tylko w konieczności.
3.Wspólne omówienie całego przebiegu i efektów pracy. Wyjaśnienie sytuacji trudnych i zaznaczenie pozytywnych stron pracy dzieci.

Realizacja innowacji:
Małgorzata Andrzejewska – 1b
Alla Kotyk – 1e
Lidia Kościelska – 1g
Anna Szeremietiew – 1h

Spodziewane efekty:
Zbudowanie silnej i zgranej grupy klasowej, świadomej pod względem emocji i uczuć innych dzieci. Grupa samodzielnie rozwiązująca napotkane problemy, zaradna, współpracująca i pewna siebie.