Frankofonia 2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego

Frankofonia 2021 - Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego

Jak co roku, dnia 20 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Frankofonii - wielkie święto języka francuskiego, kultury krajów francuskojęzycznych oraz wszystkich osób posługujących się językiem francuskim (a więc także uczniów naszej szkoły). Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF), która zrzesza ponad 70 państw, a której członkiem-obserwatorem jest również Polska.

Aby uczcić ten wyjątkowy dzień, szkoły i instytucje kulturalne włączają się w obchody międzynarodowego święta języka francuskiego i kultur krajów francuskojęzycznych. Uczniowie naszej szkoły również aktywnie włączyli się we wspólne świętowanie obchodów Dnia Frankofonii.

Podczas lekcji języka francuskiego uczniowie klas starszych mogli wykazać się swoją wiedzą na temat Francji i krajów francuskojęzycznych w specjalnie przygotowanym dla nich quizie kulturowo-językowym. Poznaliśmy również najpopularniejsze galicyzmy (czyli zapożyczenia z języka francuskiego) na codzień używane w języku polskim. Dzięki broszurze otrzymanej od Instytutu Francuskiego w Polsce, nasi uczniowie dowiedzieli się dlaczego warto uczyć się języka francuskiego. Ponadto, uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne i plakaty związane z kulturą Francji i językiem francuskim. Z przygotowanych prac dowiedzieliśmy się, że językiem francuskim posługujemy się nie tylko we Francji, poznaliśmy symbole Francji, a także znane osoby, produkty, marki i sklepy francuskie.

Prace następujących uczniów zasłużyły na szczególne wyróżnienie:

Anna Mirecka 8e, Michalina Orłowska 7a, Anna Korman 7b, Julia Bożys 7f, Wiktoria Mrugalska 7f, Zofia Grześkowiak 7f, Zuzanna Lew 6e, Zuzanna Szczepańska 4b,

Wyróżnione prace uczniów znajdują się w linku: padlet.com/natalia_dziadko/4d8b43oy7u2c4nqx

Dziękuję wszystkim uczniów za zaangażowanie i udział w szkolnej inicjatywie. Życzę dalszego owocnego odkrywania kultury i języka Molièra.

Natalia Dziadko, nauczyciel j.francuskiego

Kategoria: 

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.