W klasie 1a i 1c realizowana jest innowacja pedagogiczna "Elementy edukacji daltońskiej w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce". Edukacja daltońska opiera się na 3 głównych założeniach: odpowiedzialności, samodzielności i współpracy. Od początku września stopniowo wprowadzane są elementy edukacji daltońskiej, m.in. tygodniowa tablica zadań, półka zadań,zegar daltoński, czasomierz, sygnalizator pracy indywidualnej, w parach oraz w grupie, strażnik ciszy, prawa ręka, dyżurni i kalendarz imprez klasowych.
Wszystkie te pomoce służą planowaniu pracy, kształtowaniu samodzielności, odpowiedzialności, współpracy oraz uczą refleksji, czyli myślenia o tym co i jak trzeba zrobić. Na początku każdego tygodnia dzieci otrzymują cztery zadania do samodzielnej realizacji w ciągu pięciu dni. Uczniowie sami planują, kiedy wykonają swoje zadania z zakresu: czytania, pisania, liczenia i aktywności artystycznej. Są odpowiedzialni za zaplanowanie i zrealizowanie zadań w wybranym terminie. Dokonują też samooceny własnej pracy. Dzięki temu są bardziej świadomi swoich umiejętności. Piątek to dzień refleksji na temat wywiązania się z zaplanowanych zadań w wybranym terminie. Tablice odpowiedzialności uczą dzieci podejmowania się różnych obowiązków na rzecz klasy. Uczniowie sami decydują jakiej odpowiedzialności w danym tygodniu się podejmują. Zegar daltoński pomaga w kontrolowaniu własnej pracy w czasie. Pary i grupy daltońskie to świetny sposób aby nauczyć się współpracy nie tylko z wybranym kolegą, ale z każdą osobą w klasie. W przyszłości, jako dorośli, uczniowie będą musieli umieć współpracować w różnych zespołach.

Zapraszamy do galerii zdjęć :)

Organizatorki: Sandra Chudyka, Marta Dudek