Akcja ANTYSMOGOWA w naszej szkole w ramach projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa)

W dniach 11-13.02.2019r. nauczyciele-KOORDYNATORZY AKCJI ANTSMOGOWEJ rozwiesili informacyjne plakaty przy portierni A i B na temat smogu, tzn. faktów i mitów dotyczących smogu, zagrożeń jakie niesie dla zdrowia oraz sposobów radzenia sobie z nim. Rodzice jak i społeczność szkolna mogli się z nimi na bieżąco zapoznawać. Ponadto chętni uczniowie pomogli w przygotowaniach TEMATYCZNYCH DEKORACJI-GAZETEK w holu szkoły pt. ”STOP Smog” i „Co nas truje?”

Na zajęciach z wychowawcą (klasy 1-8) oraz podczas zajęć świetlicowych w terminie 11-22.02.2019 przeprowadzono z uczniami ZAJĘCIA EDUKACYJNE dotyczące problematyki SMOGU: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Wyświetlono dzieciom i młodzieży przygotowane przez organizatora i nauczycieli koordynujących akcję krótkie filmiki ekologiczno-edukacyjne. Ponadto dzieci pod kontrolą wychowawców świetlicowych (klasy 1-3) oraz wychowawców klasowych (klasy 4-8) wykonały tematyczne Karty Pracy. Na wspomnianych zajęciach uczniowie wraz z nauczycielami podjęli pogadankę na temat ochrony powietrza. Dodatkowo na lekcjach biologii i geografii 2 razy w tygodniu przez okres 3 tygodni (11.02-01.03.2019) przeprowadzano z uczniami wybranych klas starszych ODCZYTY STĘŻENIA PYŁÓW w powietrzu (PM2.5 i PM10) z wyświetlacza/ekranu zainstalowanego w szkole nad drzwiami portierni A oraz dokonywano ich analizy w korelacji z czynnikami atmosferycznymi, tj. z temperaturą, ciśnieniem atmosferycznym i wilgotnością powietrza.

Koordynatorzy akcji zorganizowali w terminie 22.02.2019-01.03.2019r. AKCJĘ PLAKATOWĄ dla wszystkich klas. Każda młodsza klasa 1-3 miała za zadanie wykonać pod kierunkiem wychowawcy jeden wspólny plakat pt. "Skąd bierze się SMOG i co powoduje?" i przykleić go na drzwiach swojej sali. W klasach starszych 4-8 w akcji mogli brać udział chętni uczniowie, tematem ich pracy było "Jak dbać o czystość powietrza?". Za estetyczną i ciekawą pracę uczniowie zostali nagrodzeni wysokimi ocenami z przyrody, geografii lub biologii, a najatrakcyjniejsze plakaty zostały powieszone przez organizatorów w holu głównym szkoły. Uczniowie chętnie włączali się do akcji.

W dniu 07.03.2019 wychowawcy wszystkich klas w szkole przeprowadzą ponadto ZEBRANIA o charakterze EDUKACYJNYM dla RODZICÓW dotyczące smogu. Zostaną im wyświetlone filmiki edukacyjne („Smog w oczach dzieci” i „Cały ten smog”) oraz krótka prezentacja. Wspomniane materiały zostały dostarczone przez głównych organizatorów projektu ESA.

Kategoria: