Akcja ANTYSMOGOWA 2020 w ramach projektu ESA

W dniach 26.02.2020-11.03.2020 w ramach trzyletniego ogólnopolskiego projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa) została przeprowadzona w naszej szkole już druga Akcja Antysmogowa. Jej głównym celem było propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość, a tegorocznym naszym hasłem przewodnim było szerzenie idei "LEPIEJ ŚMIECI SEGREGOWAĆ NIŻ JE PALIĆ”.

Na lekcjach wychowawczych oraz podczas zajęć świetlicowych w powyższym terminie przeprowadzono z uczniami zajęcia edukacyjne utrwalające (klasy 2-8) lub zaznajamiające (klasy 1) z problematyką smogu: przyczynami jego powstawania, wpływem na zdrowie oraz możliwymi działaniami, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Wyświetlono dzieciom i młodzieży przygotowane przez nauczycieli koordynujących akcję/projekt prezentacje multimedialne oraz krótkie bajki lub filmiki ekologiczno-edukacyjne, a następnie podjęto pogadankę na temat sposobów dbania o jakość powietrza w ujęciu globalnym i indywidualnym. Ponadto dzieci pod kontrolą wychowawców świetlicowych oraz wychowawców klasowych wykonywały w ramach podsumowania zajęć przygotowane przez ogólnopolskiego organizatora krzyżówki, zgadywanki lub rebusy.

Koordynatorzy akcji zorganizowali również dla uczniów wszystkich klas działania plastyczno-projektowe. Uczniowie klas młodszych 1-3 mieli za zadanie wykonać pod kierunkiem wychowawców prace plastyczne pt. "NIE! dla smogu". W klasach starszych 4-8 mogli brać udział chętni uczniowie, a celem ich pracy było zaprojektowanie składanego folderu informacyjnego (ulotki) zawierającego na poszczególnych stronkach: przyczyny, skutki oraz sposoby walki ze smogiem. Wykonawcy estetycznych folderów zostali nagrodzeni pochwałami przez wychowawców, a najbardziej atrakcyjne prace wysoką oceną z przedmiotu przyroda/geografia i podobnie jak w klasach młodszych przekazane organizatorom akcji celem sfotografowania i zamieszczenia na stronę internetową szkoły. Uczniowie chętnie i licznie włączali się do akcji.

Całą akcję poprzedziło zebranie z rodzicami o charakterze edukacyjnym na temat smogu zorganizowane dnia 16.01.2020, na którym zostały wyświetlone krótkie filmiki informacyjne oraz prezentacja. Objęło ono głównie nowo przybyłe klasy 1.

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.