Akcja ANTYSMOGOWA 2020 w ramach projektu ESA

W dniach 26.02.2020-11.03.2020 w ramach trzyletniego ogólnopolskiego projektu ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa) została przeprowadzona w naszej szkole już druga Akcja Antysmogowa. Jej głównym celem było propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość, a tegorocznym naszym hasłem przewodnim było szerzenie idei "LEPIEJ ŚMIECI SEGREGOWAĆ NIŻ JE PALIĆ”.

Na lekcjach wychowawczych oraz podczas zajęć świetlicowych w powyższym terminie przeprowadzono z uczniami zajęcia edukacyjne utrwalające (klasy 2-8) lub zaznajamiające (klasy 1) z problematyką smogu: przyczynami jego powstawania, wpływem na zdrowie oraz możliwymi działaniami, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Wyświetlono dzieciom i młodzieży przygotowane przez nauczycieli koordynujących akcję/projekt prezentacje multimedialne oraz krótkie bajki lub filmiki ekologiczno-edukacyjne, a następnie podjęto pogadankę na temat sposobów dbania o jakość powietrza w ujęciu globalnym i indywidualnym. Ponadto dzieci pod kontrolą wychowawców świetlicowych oraz wychowawców klasowych wykonywały w ramach podsumowania zajęć przygotowane przez ogólnopolskiego organizatora krzyżówki, zgadywanki lub rebusy.

Koordynatorzy akcji zorganizowali również dla uczniów wszystkich klas działania plastyczno-projektowe. Uczniowie klas młodszych 1-3 mieli za zadanie wykonać pod kierunkiem wychowawców prace plastyczne pt. "NIE! dla smogu". W klasach starszych 4-8 mogli brać udział chętni uczniowie, a celem ich pracy było zaprojektowanie składanego folderu informacyjnego (ulotki) zawierającego na poszczególnych stronkach: przyczyny, skutki oraz sposoby walki ze smogiem. Wykonawcy estetycznych folderów zostali nagrodzeni pochwałami przez wychowawców, a najbardziej atrakcyjne prace wysoką oceną z przedmiotu przyroda/geografia i podobnie jak w klasach młodszych przekazane organizatorom akcji celem sfotografowania i zamieszczenia na stronę internetową szkoły. Uczniowie chętnie i licznie włączali się do akcji.

Całą akcję poprzedziło zebranie z rodzicami o charakterze edukacyjnym na temat smogu zorganizowane dnia 16.01.2020, na którym zostały wyświetlone krótkie filmiki informacyjne oraz prezentacja. Objęło ono głównie nowo przybyłe klasy 1.