Zapraszamy uczniów szkół podstawowych na zajęcia Koła Matematyki Olimpijskiej

KOŁO MATEMATYKI OLIMPIJSKIEJ
dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych
Miasta Poznań oraz powiatu poznańskiego

Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 ze szkół podstawowych Miasta Poznań oraz powiatu poznańskiego
na ciekawe i rozwijające zajęcia Koła Olimpijskiego z Matematyki. Celem koła będzie wyposażenie uczniów w wiedzę i kompetencje przydatne na Olimpiadzie Matematycznej Juniorów. Cotygodniowe zajęcia olimpijskie poprowadzi znany i ceniony w lokalnym środowisku nauczyciel wielu olimpijczyków
– dr Bartłomiej Bzdęga.
Lista zagadnień, które będę realizowane w kontekście zadań olimpijskich:
1) Algebra – zapisywanie danych z zadania w formie wyrażeń algebraicznych, działania na wyrażeniach algebraicznych, wyłączanie wspólnego czynnika przed nawias, wartość bezwzględna, wzory skróconego mnożenia.
2) Teoria liczb – motywy z parzystością i nieparzystością, cechy podzielności, zapis dzielenia z resztą, jednoznaczność rozkładu na czynniki pierwsze, NWD i NWW.
3) Planimetria – obwody i pola figur, kąty między prostymi i kąty w okręgu, odcinki środkowe w trójkącie i trapezie, własności równoległoboku, twierdzenie Pitagorasa.
4) Kombinatoryka – podstawowe reguły zliczania, zasada szufladkowa, elementy teorii grafów.
Każde spotkanie rozpocznie przedstawienie danego zagadnienia, następnie zaprezentowane zostaną przykładowe zadania z rozwiązaniami. Uczniowie otrzymają kilka zadań domowych, niektóre z nich będą omawiane na kolejnych zajęciach.
Ze względu na sytuację epidemiologiczną, zajęcia będą odbywać się online z wykorzystaniem platformy Microsoft Teams (z możliwością udziału w zajęciach
z poziomu przeglądarki internetowej bez potrzeby posiadania pakietu Office).
Kilka słów o prowadzącym zajęcia: dr Bartłomiej Bzdęga – popularyzator matematyki, opiekun finalistów i laureatów Olimpiady Matematycznej, członek Polskiego Towarzystwa Matematycznego
i Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej, redaktor kącika olimpijskiego w miesięczniku ,,Delta”, współzałożyciel Wielkopolskiej Ligi Matematycznej, dawniej pracownik naukowy Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Zajęcia będą odbywać się w czwartki w godz. 17:30-19:00 począwszy od 17 września 2020 roku.
Udział w zajęciach jest bezpłatny – zajęcia są finansowane ze środków otrzymanych z Fundacji mBanku na realizację projektu Potęga Matematyki.
Uczniów zainteresowanych udziałem w zajęciach prosimy o przesłanie na adres [email protected] wypełnionego przez rodzica lub opiekuna prawnego formularza zgłoszenia
na zajęcia. Zgłoszenia są przyjmowane do poniedziałku 14 września 2020 r. W przypadku, gdy liczba chętnych przekroczy 50 osób, o udziale w zajęciach będą decydować dotychczasowe osiągnięcia matematyczne. Pierwszeństwo w udziale w zajęciach będą mieć uczniowie z sukcesami
w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym lub Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny.

Formularz zgłoszeniowy znajduje się w załączniku

Kategoria: