Święta majowe.

W ostatnim tygodniu kwietnia wiodącym tematem w naszej świetlicy były święta majowe. 1 maja to Międzynarodowy Dzień Pracy, 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą, 3 maja to Narodowe Święto Konstytucji uchwalonej właśnie 3 maja 1791 roku. Poznaliśmy wiersz „Święto Pracy” mówiący o znaczeniu różnych zawodów oraz utwór „Święto Konstytucji”. Recytowaliśmy wiersz Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, który rozpoczyna się słowami „Kto Ty jesteś? - Polak mały”.

Przypomnieliśmy sobie znaczenie barw białej i czerwonej, które tworzą polską flagę. Dowiedzieliśmy się, dlaczego w godle Polski widnieje orzeł. Odświeżyliśmy znajomość „Mazurka Dąbrowskiego”, którego uczyliśmy się z okazji Święta Niepodległości. Poznaliśmy nową pieśń pod tytułem „Witaj, majowa jutrzenko”.

Świetliki wykonały wiele prac plastycznych: duże i małe flagi biało-czerwone z papieru, kolorowanki z godłem Polski czy rysunki przedstawiające Warszawę. Dowiedzieliśmy się wielu informacji o stolicy Polski, jej historii czy architekturze.

W tym roku podczas poznawania znaczenia świąt majowych, pamiętaliśmy o uczniach pochodzących z Ukrainy. Dzieci otoczyły flagami biało-czerwonymi flagę niebiesko-żółtą jako symbol solidarności i pomocy dla osób pochodzących z Ukrainy, zwłaszcza tych, które są uczniami naszej szkoły.