NOC NAUKOWCÓW

W piątek, tj. 29 września uczniowie klas 7 naszej szkoły wzięli udział w 11 edycji Nocy Naukowców na Politechnice Poznańskiej. W tym dniu swoje laboratoria udostępnił zwiedzającym również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Wydarzenie to jest niezwykłą szansą, by na własne oczy przekonać się, jak fascynująca jest nauka, i jak naprawdę wygląda praca odkrywców, badaczy i wynalazców.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział m.in. w warsztacie Malowanie Światłem. Razem ze studentami z Koła Naukowego EduArt mogli na własne oczy poznać magię fotografii i stworzyć wspaniałe obrazy. Jedynym ograniczeniem była wyobraźnia. Podczas wykładu Zbadaj swój dom zobaczyli model budynku z działającą instalacją wentylacji mechanicznej, ogrzewania oraz wody zimnej i ciepłej. Poznali praktyczne zastosowanie kamery termowizyjnej w budownictwie i nie tylko. Dowiedzieli się, jaki wpływ mają lokalizacja i czas na badanie termowizyjne, jakie jest działanie czynników zewnętrznych na poprawność wyniku pomiaru oraz jakie są zasady jego wykonywania. Przekonali się, że na co dzień mają do czynienia z mechaniką płynów – zarówno nalewając wodę z kranu do szklanki, jak i spuszczając wodę z akwarium. Przy stoisku europejskim - Europe Direct Poznań sprawdzali swoją wiedzę o Unii Europejskiej. W Planetarium odkryli jak wielki jest wszechświat wyruszając w kosmiczną podróż. W kinie Nocy Naukowców obejrzeli filmy z doświadczeniami fizycznymi i ciekawostkami matematyczno-przyrodniczymi. Zobaczyli jak z polimerów, a nawet z czekolady można wyczarować różne przedmioty, odkryli także tajniki skanowania 3D Zmęczeni, ale zadowoleni, z dużą ilością nagród zdobytych w konkursach i z różnymi gadżetami około północy wrócili do domów.
Była to noc niezapomnianych wrażeń. Do zobaczenia za rok.
Elżbieta Fietz
Ilona Cerba
Edyta Kosińska

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.