Nasza szkoła w programie antysmogowym ESA

Pod koniec listopada ubiegłego roku Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce rozpoczęła współpracę z Państwowym Instytutem Badawczym NASK działającym z Polskim Alarmem Smogowym.Nasza placówka została włączona do programu/projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA). Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość.

Nasza szkoła, jako że bierze udział w tym projekcie, została wyposażona w styczniu bieżącego roku w miernik jakości powietrza. Dane zbierane przez miernik są udostępniane przez Internet (www.esa.nask.pl) oraz prezentowane na wyświetlaczu (ekranie) w budynku szkoły zainstalowanym przy portierni w części A, co umożliwia uczniom, nauczycielom, a także społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Na stronie internetowej znajdziemy parametry mierzone w trybie ciągłym: informacje o aktualnym stanie jakości powietrza, stężeniu pyłów: PM10 (pył PM10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów - ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa) i PM2,5 (pył PM2,5 to jeszcze mniejsze drobiny: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra), temperaturze, wilgotności powietrza oraz ciśnieniu atmosferycznym.

Celem projektu jak już wyżej wspomniano jest edukacja dzieci i młodzieży w szkole, a także rodziców, m.in. podczas zebrań, oraz dostarczenie narzędzi dla nauczycieli w obszarze ochrony czystości powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki smogu: przyczyn jego powstawania, wpływu na zdrowie, oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Nauczyciele odpowiedzialni za koordynację projektu zostali do tego odpowiednio przygotowani, uczestniczyli bowiem w specjalistycznym szkoleniu. W związku z tym w najbliższym czasie nasza szkoła podejmie w tym zakresie działania. Szczegóły już niebawem!

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że działania w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej kierowane są nie tylko do szkół, ale całych społeczności. Dowodem tego są planowane konferencje/spotkania i warsztaty poświęcona czystemu powietrzu i zagrożeniom jakie niesie smog, a przeprowadzone zostaną przez specjalistów z POLSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO.

NIECH CZYSTE POWIETZRE BĘDZIE Z NAMI !

Kategoria: 

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.