Innowacja pedagogiczna ,,W świecie ciszy”

W ciągu 9 miesięcy trwania programu innowacyjnego pt.,, W świecie ciszy” uczniowie klasy 2d uczyli się podstaw języka migowego jako jednego z alternatywnych sposobów komunikowania się w świecie ciszy. Dzieci poprzez zabawę, z pomocą gier interaktywnych, piosenek, spotkań z osobami głuchymi i niedosłyszącymi uczyły się jak słowa zastępujemy gestami.
Uczniowie mieli okazję raz w tygodniu poznać nowe gesty i zwroty w języku migowym. Stopniowo wzbogacali swój język ciesząc się z czynionych postępów.
Osobą, dzięki której uczniowie poznali podstawy języka migowego była uczennica klasy 2d Melania Kortas posługująca się biegle tym językiem z uwagi na posiadanie głuchoniemych rodziców.
Pod koniec roku szkolnego do klasy zaproszona została uczennica Blanka Rozumek z klasy 5d, która również posługuje się językiem migowym z uwagi na niedosłuch.

Uczniowie zaprezentowali przed nią zdobytą wiedzę i umiejętności oraz podzielili się wrażeniami i doświadczeniami z kontaktów z osobami niesłyszącymi. Blanka nauczyła dzieci kilku nowych zwrotów i odpowiedziała na liczne pytania skierowane do niej od uczniów młodszych.

Podsumowaniem innowacji było spotkanie z głuchoniemym ojcem Melanii Kortas, który opowiedział dzieciom o zaletach i wadach życia w świecie ciszy oraz o swoim dzieciństwie.
Dzięki przeprowadzonej innowacji uczniowie mogli nie tylko poznać nowy język, ale również wykazać się empatią i zrozumieniem w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.
Na zakończenie innowacji nakręcony został krótki film pt. ,,Ściągawka z migowego” będący przewodnikiem po języku migowym, w którym uczniowie zaprezentowali nowo zdobyte umiejętności komunikacji.
Link do filmu:

Opracowała: Anna Wiśniowska