Artykuły

Konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku i jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii Polski. To pierwsza w Europie i druga na świecie nowoczesna konstytucja, która wprowadziła zasady ograniczenia władzy monarchy i zwiększenia roli sejmu oraz innych instytucji państwowych.

Celem tej ustawy było przeprowadzenie reform, które miały poprawić sytuację kraju, wzmocnić jego pozycję i zapewnić lepsze życie obywatelom. Konstytucja wprowadziła m.in. trójpodział władz, czyli podział na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, co miało zapobiec nadużyciom i zapewnić większą sprawiedliwość.

Dokument ten był wyrazem patriotyzmu i dążenia do wolności, a jego uchwalenie było ważnym wydarzeniem w historii Polski. Niestety, już po kilku latach kraj stanął w obliczu kolejnych zagrożeń, ale Konstytucja 3 Maja pozostaje symbolem walki o niepodległość i suwerenność.

Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona jako święto narodowe, które przypomina o wartościach wolności, demokracji i patriotyzmu.

Apel z okazji Świąt Majowych

W dniu 28 kwietnia, w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Świąt Majowych: Święta Pracy (1 maja), Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) oraz Święta Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas 1-3, którzy z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali przygotowany program artystyczny.

Apel uświetniły piękne występy patriotyczne. Dzieci poprzez śpiew i taniec wyraziły swoją miłość do Ojczyzny oraz dumę z bycia Polakami. Program artystyczny miał nie tylko uroczysty charakter, ale również edukacyjny. Najmłodsi uczniowie poznali historię majowych świąt oraz znaczenie symboli narodowych.

Filmowych Wieczorów Ciąg Dalszy

W środę 23 kwietnia i czwartek 24 kwietnia Samorząd Uczniowski zorganizował kolejny Wieczór Filmowy – tym razem dedykowany uczniom klas czwartych i ósmych. Wydarzenie odbyło się w dwóch turach i ponownie spotkało się z dużym zainteresowaniem.

Uczniowie klas czwartych z entuzjazmem obejrzeli film „Sonic 3”, który wybrali w głosowaniu, natomiast klasy ósme zasiadły przed ekranem, by wspólnie przeżywać emocje podczas seansu kultowego „Rocky IV”.

Jak zawsze, organizatorzy zadbali o przyjazną atmosferę – na wszystkich uczestników czekały darmowy popcorn i napoje.

Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, którzy zaoferowali swą pomoc: pani Natalii Szrejter, pani Patrycji Nowak i panu Adrianowi Mankiewiczowi. Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy pomagają samorządowi w sprzątaniu i dbaniu o porządek po zakończonych wydarzeniach.

Wieczory filmowe realizowane są w ramach diagnozy potrzeb uczniów w projekcie „Szkoła Demokracji” Centrum Edukacji Obywatelskiej.

RESQL - PRZERWIJ KRĄG PRZEMOCY

Nasza szkoła bierze udział w projekcie „Przerwij krąg przemocy” organizowanym przez Uniwersytet SWPS, Fundację UNIQA oraz RESQL.

Mamy szansę zdobyć darmowe wdrożenie systemu przeciwdziałania przemocy rówieśniczej RESQL, dzięki któremu będziemy mogli wesprzeć naszych uczniów i nauczycieli w walce z tym zjawiskiem. Aby było to możliwe, potrzebne są nam Wasze głosy! Od 28 kwietnia do 9 maja wszystkie chętne osoby – nauczyciele, rodzice, uczniowie itd. – mogą raz dziennie oddać głos na Państwa placówkę. Głosowanie odbywa się za pośrednictwem strony:https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/

Jak to zrobić?
1. Wejdź na stronę: https://www.przerwij-krag-przemocy.pl/
2. Kliknij „Zagłosuj na szkołę”.
3. Znajdź naszą szkołę na liście i głosuj.

Głosować można raz dziennie od 28 kwietnia do 9 maja 2025 r.

Wędrujące Kamyczki Empatii – Małe Gesty, Wielka Siła

Nasi uczniowie wzięli udział w wyjątkowej inicjatywie – „Wędrujące Kamyczki Empatii”, która zainspirowana została ogólnopolską akcją #kamyczki. Uczniowie z zaangażowaniem tworzyli kolorowe kamienie z pozytywnymi hasłami i przesłaniami pełnymi życzliwości, szerząc w ten sposób ideę empatii i dobrych emocji.

Gotowe kamyczki uczniowie mogli zabrać ze sobą i pozostawić w dowolnie wybranym miejscu – w parku, na ławce, przy szkole czy podczas spaceru. Być może ktoś przypadkiem je znajdzie, uśmiechnie się i poczuje, że świat jest trochę lepszy – dzięki komuś, kto chciał po prostu podzielić się odrobiną dobra.

To niewielka forma działania, ale ma wielką moc – uczy wrażliwości, otwartości na drugiego człowieka i pokazuje, że empatia może wędrować i łączyć ludzi – niezależnie od miejsca czy czasu.

„Empatia to widzenie oczyma innego, słyszenie uszami innego i odczuwanie jego sercem.” – Alfred Adler

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w tej pięknej akcji!

Cała Malinowa na Kolorowo - czyli DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI w naszej szkole

21 marca obchodziliśmy w naszej szkole DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI. W ten sposób uczciliśmy Światowy Dzień Osób z zespołem Downa. Nasi uczniowie jak i nauczyciele chętnie podjęli wyzwanie i tego dnia można było obserwować wiele kolorowych skarpetek nie do pary.

Dlaczego właśnie skarpetki? Bo niedopasowane skarpetki symbolizują piękno różnorodności i przypominają, że inność nie jest czymś złym – wręcz przeciwnie, czyni świat ciekawszym i bogatszym. Ten prosty gest to wyraz akceptacji, empatii i otwartości na drugiego człowieka.

Dziękujemy całej społeczności szkolnej za tak liczny udział w tej kolorowej i ważnej inicjatywie! Załączamy fotorelację z tego wydarzenia.

Dzień Zdrowej Kanapki w klasach 1–3

W kwietniu uczniowie klas 1–3 uczestniczyli w Dniu Zdrowej Kanapki, który połączył edukację z praktycznym działaniem. Dzieci poznały zawody związane z dietetyką i gastronomią, takie jak dietetyk czy kucharz, a także dowiedziały się, jak istotne znaczenie dla zdrowia ma codzienne odżywianie.

Centralnym punktem wydarzenia było samodzielne przygotowywanie zdrowych kanapek czy past z wykorzystaniem świeżych, wartościowych składników. Uczniowie wykazali się kreatywnością i zaangażowaniem, komponując posiłki pełne kolorów i smaku.

Dzień ten był również doskonałą okazją do integracji oraz rozwijania samodzielności i odpowiedzialności. Wspólne działania sprzyjały budowaniu relacji i kształtowaniu dobrych nawyków żywieniowych.

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych w świetlicy szkolnej

W świetlicy czuć było atmosferę zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w różnorodnych zajęciach plastycznych, podczas których tworzyły kolorowe pisanki, kartki świąteczne, wiosenne ozdoby oraz tradycyjne palmy wielkanocne.

Nie zabrakło również rozmów o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych – uczniowie dzielili się swoimi doświadczeniami, a wspólne czytanie opowiadań o świętach wzbogaciło naszą wiedzę i wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.

W ramach zajęć kulinarnych dzieci przygotowały pyszne świąteczne śniadanie. Wykorzystaliśmy m.in kiełki , które wcześniej wspólnie wyhodowaliśmy . Całość przygotowań zakończyło wspólne dekorowanie świetlicy.

Był to czas pełen radości, twórczego działania i wspólnego oczekiwania na świąteczne chwile w gronie rodziny.

Wesołych Świąt Wielkanocnych życzą

Wychowawcy świetlicy

Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego

18 kwietnia 1025 roku w Gnieźnie odbyła się wyjątkowa uroczystość – koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. Był to ogromny krok dla naszego kraju, który wtedy jeszcze dopiero budował swoją pozycję w Europie.

Bolesław Chrobry, syn Mieszka I, przez wiele lat rządził jako książę. Dzięki swoim działaniom politycznym, militarnym i religijnym zyskał uznanie nie tylko wśród Polaków, ale też w Europie. Koronacja była symbolem niezależności Polski i potwierdzeniem jej siły.

Chociaż Bolesław zmarł zaledwie kilka miesięcy po koronacji, jego dzieło kontynuowali kolejni władcy. To właśnie on rozpoczął królewską tradycję, którą dziś wspominamy jako początek monarchii w Polsce.

Rozstrzygnięcie konkursu ,,Wianek dla Pani Wiosny"

Wyniki konkursu plastycznego ,,Wianek dla Pani Wiosny"

I miejsce - Ina D., klasa 1d

II miejsce - Wiktoria S., klasa 3c

III miejsce - Shanti R., klasa 1d

Wyróżnienie dla Aleksnadry P., klasa 3a oraz dla Liliany J., klasa 3a

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za kreatywność, staranność, za oryginalny dobór materiałów plastycznych oraz za zaangażowanie.

Wychowawcy świetlicy

Strony

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.