" Tajemnica Lasów Palędzko- Zakrzewskich w latach 1939- 1942"

Uczniowie klasy 8b w ramach projektu gminnego pt: " Tajemnica Lasów Palędzko- Zakrzewskich w latach 1939- 1942" mogli poznać miejsca polskiego męczeństwa w Wielkopolskie. Na lekcjach uczniowie w ramach zadań do wykonania mieli rozpoznać miejsca pamięci, uzupełnić szlak pamięci oraz doskonalić ćwiczenia z mapą. Celem zajęć było poznanie tajemnic lasów palędzko – zakrzewskich, przybliżenie uczniom czym jest miejsce pamięci i jak należy zachować się w takim miejscu. Korzystając z prezentacji multimedialnej oraz zadań umieszczonych na Padlecie poznaliśmy historię pierwszego na ziemiach polskich obozu koncentracyjnego w Forcie VII w Poznaniu.

Uczniowie mieli okazje przeczytać wspomnienia Heinricha Finka, który od połowy września 1939 r. był on funkcjonariuszem Einsatzgruppe VI, a po je likwidacji w listopadzie 1939 r. etatowym pracownikiem placówki Gestapo w Poznaniu. Oto fragment jego wspomnień : " „Około dwóch, trzech razy brałem udział w egzekucji Polaków w lesie majętności Sassenheim. Czynność moja polegała na dostarczeniu Polaków na miejsce egzekucji z Fortu VII. Osoby te przewoziłem samochodem, który zatrzymywał się w odległości około 80–100 metrów od miejsca egzekucji w zależności od warunków terenowych. Po zatrzymaniu samochodu dwóch urzędników Gestapo odprowadzało z niego po cztery osoby na miejsce egzekucji. Po odczytaniu wyroku, osoby te prowadzono do wykopu i tam rozstrzeliwano strzałem w tył głowy. W samym rozstrzeliwaniu ja udziału nie brałem, dostarczałem jedynie osoby mające być rozstrzelane samochodem na miejsce egzekucji. Na samochodzie każdorazowo znajdowało się po 20—25 osób”.

Las, który obecnie jest miejscem turystycznych wycieczek mieszkańców podpoznańskich miejscowości, w okresie okupacji niemieckiej (lata 1939–1942), był świadkiem przerażającej zbrodni ludobójstwa dokonanej na obywatelach II Rzeczypospolitej z Wielkopolski. Znajomość historii takich miejsc sprawi, że z większą świadomością będziemy podchodzić do godnego upamiętniania naszych przodków