Z okazji zbliżających się świąt zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie rzeźbiarskim polegającym na wykonaniu przestrzennej figury...
W każdy dzień adwentu o godzinie 18:00 publikowane będzie zadanie matematyczne, którego rozwiązanie będzie można przesłać do godziny 16:00 dnia następnego za pomocą formularza internetowego znajdującego się na stronie konkursu.
Konkurs rozpocznie się 29 listopada o godz.18 – wówczas pojawi się pierwsze zadanie.
Na stronie https://kalendarzadwentowy.edu.pl/2020/matematyka-juniorzy/
znajduje się regulamin konkursu, formularz rejestracyjny i próbne zadanie.
Na uczestników czekają ciekawe zadania, a dla zwycięzców organizatorzy przewidują atrakcyjne nagrody.
Historia konkursu
Matematyczny Kalendarz Adwentowy to internetowy konkurs, którego pierwsze dwie edycje odbyła się w latach 2016-2017. Organizacja konkursów możliwa była dzięki życzliwości Poznańskiej Fundacji Matematycznej i jej prezesa, profesora Wojciecha Gajdy.
Po rocznej przerwie, w 2019 roku, konkurs odbył się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. W tej edycji udział wzięło ponad 800 uczennic i uczniów, nadesłano blisko 10 000 odpowiedzi.
Edycja w 2020 roku
Konkurs w 2020 roku odbywa się w trzech odsłonach: dwóch matematycznych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) oraz − po raz pierwszy − informatycznej (skierowanej do uczniów szkół ponadpodstawowych).
Patronat nad Konkursem sprawują:
Profesor Krzysztof Dyczkowski, Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
Profesor Mieczysław Cichoń, Prezes Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
Sponsorami przedsięwzięcia są:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego,
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu,
Fundacja mBanku,
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Autor zadań
Krzysztof Ciesielski - matematyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1999-2008 wicedyrektor Instytutu Matematyki UJ ds. dydaktycznych. W pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim teorią układów dynamicznych, ale także m.in. matematycznymi aspektami wyborów i historią matematyki. Autor kilku książek popularyzujących matematykę (głównie napisanych wspólnie ze Zdzisławem Pogodą), niektóre z nich otrzymały prestiżowe nagrody (m.in. Nagrodę im. Hugona Steinhausa Polskiej Fundacji Upowszechniania Nauki za najlepsze książki popularnonaukowe polskiego autora opublikowane w latach 1995-1998, a »Matematyczna Bombonierka« została nagrodzona »Złotą różą« jako najlepsza książka popularnonaukowa wydana w Polsce w roku 2015/2016). Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego miesięcznika »Delta«, redaktor naczelny czasopisma »Wiadomości Matematyczne«, przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Matematycznej w Krakowie, wiceprzewodniczący World Federation of National Mathematics Competitions.
W latach 2009-2016 członek Raising Public Awareness Committee of the European Mathematical Society.
ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka
tel. 61 64 60 891