Innowacja „Świat w zasięgu ręki” - zajęcia praktyczne z geografii w miesiącach XI i XII

W miesiącu listopadzie rozpoczęliśmy innowacyjne zajęcia świetlicowe z geografii pt. „Świat w zasięgu ręki”. Na wstępie poznaliśmy rozkład wszystkich oceanów i kontynentów na Ziemi, formy ukształtowania terenu istniejące na globie oraz barwy hipsometryczne za pomocą których owe formy są prezentowane na mapach. Pozwoliło to nam na kolejnych spotkaniach odpowiednio analizować i odczytywać informacje z map tematycznych. Następnie przeszliśmy do poznania naszego pierwszego kontynentu, którym była AZJA. Dowiedzieliśmy się między innymi, że jest to największy powierzchniowo kontynent, który ponadto zamieszkuje największa liczba ludzi oraz, że znajdują się tutaj najwyższe góry świata Himalaje, najgłębsze jezioro Bajkał na terenie największego kraju na świecie - Rosji, czy najwyższa wyżyna świata - Tybet. Obejrzeliśmy fotografie największych atrakcji przyrodniczych i antropogenicznych kontynentu, a na zakończenie pooglądaliśmy podróżnicze filmy edukacyjne po Azji ze szczególnym uwzględnieniem azjatyckich stepów i Tajlandii.

W grudniu przeszliśmy do poznania EUROPY, usytuowania naszego kraju w jej granicach oraz wskazania i nazwania naszych siedmiu sąsiadów. Dowiedzieliśmy się, że strefa śródziemnomorska jest kolebką cywilizacji europejskiej po której zostało wiele interesujących śladów w postaci zabytków, które wyszukiwaliśmy w zasobach internetowych i obejrzeliśmy w formie zdjęć na przygotowanych slajdach. Obejrzeliśmy także atrakcje turystyczne sąsiadów Polski. Z części przyrodniczej Europy skupiliśmy głównie uwagę na lasach liściastych i mieszanych strefy umiarkowanej oraz makii śródziemnomorskiej. Odnośnie walorów pozaprzyrodniczych obejrzeliśmy największe atrakcje Polski, ciepłego południa Europy i dla kontrastu również zimnego Półwyspu Skandynawskiego z uwzględnieniem Laponii- regionu, gdzie znajduje się słynna wioska Świętego Mikołaja.

W procesie poznawania Azji i Europy pomogły uczniom autorskie prezentacje multimedialne przedstawiające wspomniane zagadnienia, filmy dydaktyczne oraz autorskie karty pracy wraz z mapkami konturowymi kontynentów, które uczniowie starali się wykonywać samodzielnie. W ramach kart pracy uczestnicy mieli za zadanie wyszukanie, zaznaczenie (wpisanie) oraz zamalowanie odpowiednim kolorem obszaru poznanych uprzednio krajów oraz krain geograficznych przy wykorzystaniu atlasów geograficznych.

Bierzemy udział

Organ prowadzący

Gmina Dopiewo

www.dopiewo.pl

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

ul. Malinowa 41
62-070 Dąbrówka

tel. 61 64 60 891

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.