Innowacja pedagogiczna " Z kulturą mi do twarzy"

Innowacja pedagogiczna

" Z kulturą mi do twarzy"

realizowana w Szkole Podstawowej im.

Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce

za zgodą autora

Pauliny Marcysiak nauczycielki z Przedszkola Niepublicznego Piastuś w

Inowrocławiu

Realizacja innowacji :

Joanna Jurek - 3b

Anita Kowalczyk - 3a

Katarzyna Araszewska - 3e,2f

Alla Kotyk - 1e

Anna Wiśniowska - 2d oraz grupy etyki

Anna Bartniczak - grupy świetlica

Agnieszka Malujdy - grupy świetlica

Marta Dudek - klasa 1a

Marta Jach- grupy świetlica

Anna Synowiec- grupy świetlica

Innowacja powstała w oparciu o aktualną Podstawę Programową oraz kierunki

polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022 / 2023

pkt. 1 – kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro, piękno;

pkt. 2 – wspomaganie wychowawczej roli rodziny;

pkt. 3 – sięganie do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy;

pkt. 4 – doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z Ukrainy;

pkt. 7 – wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie.

Wstęp:

W każdym aspekcie ludzkiego życia człowiek spotyka się z analizą kultury. Kulturę można określić jako ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych, takich jak wzory myślenia i zachowania. Kultura jest ukazana w szerokim zakresie, poprzez wspomaganie wychowawczej roli rodziny, po wychowanie do wartości, zaangażowanie społeczne, wprowadzenie edukacji patriotycznej, poznawanie polskiej kultury. Program innowacji pedagogicznej dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce powstał z myślą o uatrakcyjnieniu zajęć szkolnych i świetlicowych oraz integracji uczniów. Jego realizacja ma wyzwolić w dzieciach potrzebę naturalnego dążenia do poznawania świata na miarę ich możliwości psychofizycznych oraz naturalną potrzebę obcowania z drugą osobą.

Cel:

Podnoszenie poziomu kultury dzieci i młodzieży. Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia (rodzina, przyjaciele); Wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób. Ukierunkowanie ucznia ku wartościom.

Cele szczegółowe:

- promowanie kultury wysokiej, wrażliwości na piękno,

- rozwijanie poczucia estetyki poprzez kontakt ze sztuką,

- współpraca z placówkami kulturalnymi i środowiskiem lokalnym,

- wychowanie w duchu wartości, takich jak: dobro, piękno, altruizm, patriotyzm,

- kształtowanie empatii i szacunku wobec osób starszych i niepełnosprawnych,

- kształtowanie poczucia przynależności do kraju, regionu, zapoznanie z ich

tradycjami i historią w sposób dostępny dziecku,

- zapoznanie z normami i zasadami życia społecznego oraz ich przestrzeganie,

- współpraca z rodzicami, włączanie ich do aktywnych działań na rzecz placówki

Realizacja:

Nauczyciel realizuje projekt we własnym tempie w terminie od 15 października 2022 do 31 maja 2023, a więc nauczycielki same decydują o podziale zadań i terminie ich realizacji. Tematy będą realizowane w ramach edukacji wczesnoszkolnej oraz zajęć świetlicowych i lekcji etyki, zgodnie z bieżącymi potrzebami grupy i klasy. Każdy nauczyciel wybiera metody i formy realizacji zajęć zgodnie ze swoim pomysłem na realizację podstawy programowej oraz planu pracy. Nie wyklucza się realizacji zadań międzyklasowych oraz w formie projektów lub zadań domowych, jeśli umożliwi to realizację zadania zgodnie z pomysłem nauczyciela.

Spodziewane efekty:

Wykształcenie umiejętności uważnego i świadomego postrzegania otaczającego świata. Nabycie pozytywnego nastawienia do otoczenia oraz wykształcenie postawy gotowości do jego ratowania. Wykształcenie umiejętności współdziałania w grupie. Dokumentowanie i opracowywanie wyników. Nabywanie umiejętności pracy w grupie. Wspieranie dziecięcej wyobraźni oraz kreatywności. Podniesienie poziomu kultury osobistej. Podniesienie jakości pracy placówki oraz poszerzenie działań dydaktycznych i wychowawczych.