Daj drugie życie przedmiotom

Każdy z nas zna ten problem – co zrobić z przedmiotami, które zalegają w naszych domach, garażach i piwnicach. Nie wyrzuciliśmy ich, bo nie pasowały do żadnej z kategorii ogólnodostępnych pojemników recyklingowych (papier, plastik, szkło, metal), lub były jeszcze dobre, lub może się jeszcze przyda, lub wzbudzają dużo miłych wspomnień. Tutaj pojawia się pytanie, co z tym wszystkim zrobić? Dziecku się znudziło, a w domu zalega. Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu ma plan jak wykorzystać różne przedmioty takie jak:

- Zadrukowane z jednej strony kartki;

- Papier po przeprowadzce;

- Stare ale pełnowartościowe materiały plastyczne;

- Gry, z których dzieci wyrosły;

- Piłki, skakanki i inne rzeczy do aktywnego spędzania czasu na dworze;

- Sprawne zabawki;

- Książki, z których dzieci wyrosły (Bookcrossing)

- Stara plastikowa biżuteria

- włóczki i materiały niezbędne do szycia (stare obrusy, zasłony itp.)

Oddanie rzeczy zalegających w domu to idealny sposób na danie przedmiotom drugiego życia i tym samym działanie ekologiczne w duchu zero marnowania. Aby wziąć udział w akcji i dać drugie życie swoim rzeczom, należy TYLKO włożyć niepotrzebne przedmioty do wystawionego w portierni B kartonu oznaczonego hasłem „Daj drugie życie przedmiotom” i wpisać się na listę u portiera w celu otrzymania pochwały dla ucznia.

Co z tym zrobimy?

1. Działania Bookcrossing

- Niepotrzebne lektury szkolne przekażemy do biblioteki szkolnej dla innych uczniów.

- Książki umieścimy w kąciku czytelniczym naszej szkoły.

- Nadwyżkowe książki rozniesiemy po salach edukacji wczesnoszkolnej dla dzieci na zajęcia z cichego czytania.

2. Stare materiały biurowe/ po przeprowadzce:

- Zostaną wykorzystane w świetlicy szkolnej na zajęcia kreatywne oraz pobudzające kreatywność.

3. Zabawki różnego rodzaju:

- Zostaną zagospodarowane dla dzieci przebywających w świetlicy szkolnej.

4. Stara plastikowa biżuteria:

- Świetliki chętnie wykonają z niej nowe piękne arcydzieła dla bliskiej osoby ćwicząc sprawność manualną.

5. Materiały

- Materiały oraz włóczki czy nici zostaną wykorzystane do zajęć z szycia w świetlicy.

Czego nie przyjmujemy? Ze względu na dużą ilość plastiku i brak możliwości wtórnego wykorzystania nie przyjmujemy pluszaków.

Cieszy nas możliwość organizowania akcji lokalnej, nowoczesnej i tradycyjnie łączącej tematykę ekologiczną ze społeczną. Mamy nadzieję, że nasza inicjatywa spotka się z pozytywnym i ogromnym zainteresowaniem, a dodatkowo możemy promować nowoczesne rozwiązania gospodarki zero odpadowej. Nowoczesna gospodarka odpadami to przede wszystkim zapobieganie powstawaniu odpadów u źródła, ponowne ich wykorzystywanie np. poprzez danie im drugiego życia, a dopiero później selektywna zbiórka oraz przekazanie odpadów do recyklingu

Działanie jest skierowane do całej społeczności szkolnej ( kl. 1-8) oraz ich bliższych i dalszych rodzin za pośrednictwem ucznia Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Czas trwania akcji:

Edycja 1 grudzień 2023 – styczeń2024