Konkurs: "Szkolny Klub Wolontariusza"

Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 15 września 2021 do 15 lutego2022 wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkolny klub wolontariatu

Mieliśmy do zrealizowania 10 zadań.

Zadania konkursowe

Zadanie 1 Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”?

Zadanie 2 Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły – zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu.

Zadanie 3 Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie.

Zadanie 4 Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel.

Zadanie 5 Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w szkole, według własnego pomysłu – wyróżnienie uczniów najbardziej zaangażowanych w wolontariat.

Zadanie 6 Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim.

Zadanie 7 Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie.

Zadanie 8 Przeprowadzenie pogadanek w klasach przez pedagoga szkolnego, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania.

Zadanie 9 Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole np. „Poczytaj mi kolego”, pomoc w nauce, podczas dyżurów na przerwach itp.

Zadanie 10 Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: „Czy warto pomagać”? Jak oceniasz Szkolny Klub Wolontariatu, czym powinien się jeszcze zajmować i komu pomagać?

Za każde otrzymaliśmy maksymalną liczbę punktów. Jesteśmy szczęśliwi z naszego osiągnięcia. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili do realizacji poszczególnych zadań.

Konkurs przez nasze środowisko szkolne został przyjęty bardzo dobrze. Zadania okazały się interesujące i urozmaicone, o różnej formie i treści. Pozwalały rozwijać kreatywność nie tylko uczestników, ale też nauczycieli odpowiedzialnych za ich realizację. Przystąpienie do konkursu umożliwiło nam kształtowanie wśród uczniów postaw empatii i altruizmu, rozwijanie zainteresowań, było także ciekawą formą spędzania czasu wolnego. Cenne było również zintegrowanie uczniów i wymienna pomoc.

Opiekunowie SKW