Akcja TRON w naszej szkole

Od 11 do 15 marca obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Wiedzy o Higienie w ramach Akcji Tron. Celem tej akcji jest edukowanie w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa, higieny i praw dziecka, dlatego projekt objęli swoim patronatem Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu i Fundacja UNAWEZA - Fundacja Martyny Wojciechowskiej, w której misji znajduje się zdanie ważne także dla twórców Akcji Tron: „Potrzebujemy czuć się bezpiecznie, żeby się uczyć i rozwijać”. Trzy główne wymiary Akcji to:
1. edukacja prozdrowotna (obejmująca zdrowie fizyczne i psychiczne) – m.in. przez pogłębienie wiedzy na temat zasad higieny, budowy i funkcjonowania ciała człowieka, profilaktyki chorób wywoływanych przez drobnoustroje chorobotwórcze;
2. edukacja proekologiczna – m.in. przez przypomnienie podstaw dotyczących sortowania śmieci czy oszczędzania wody i energii;
3. rozwój kompetencji miękkich – m.in. przez naukę kultury współdzielenia przestrzeni publicznej, rozwijanie umiejętności pracy w grupie, klasie i z innymi klasami (w tym pracy twórczej), rozwijanie postawy empatii wobec innych, kształcenie umiejętności logicznego myślenia, kojarzenia faktów, rozwiązywania zagadek i przeprowadzania prostych doświadczeń, rozwijanie kreatywności uczniów.
Uczniowie klasy 8d zorganizowali dla uczniów klas 6-8 oraz dla klasy 5c i 4a ( 15 klas) grę polegającą na tym, że każda klasa podzielona na 4 grupy rywalizowała między sobą zdobywając punkty - rozwiązując zadania i wykonując doświadczenia na 4 stanowiskach. Zdobywcy największej liczby punktów otrzymali dyplomy z tytułem Pogromców Mikrobów danej klasy. Tylko w jednej klasie, w 8b odbyła się dogrywka w postaci quizu. Grupa 4 otrzymała max ilość punktów 22 + 5 z dogrywki zostając najlepszą grupą biorącą udział w grze. Gratulujemy chłopakom, którzy uwolnili Krainę Czystości od armii królowej Bakterilii, za co otrzymali tytuł Pogromców Mikrobów przyznany przez wolontariuszy z klasy 8d.
Dziękuję wszystkim uczniom biorącym udział w grze za zaangażowanie, a wolontariuszom z klasy 8d za zorganizowanie całej akcji i życzę powodzenia podczas olimpiady wiedzy o higienie, która odbędzie się dnia 8 kwietnia.
Koordynator akcji – Elżbieta Fietz

Załącznik: